Sibenik - wakacje już od 599 zł

Na wakacje: Sibenik, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Północna Dalmacja/ Wybrz. Sibenik - Primosten/ Sibenik

Umiarkowane lub intensywne opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
13°C
Opady:
3.3 mm
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
1008 hPa
Wiatr:
24 km/h280°
Sibenik to historyczne miasto które mimo tego, że nie jest typowym ośrodkiem turystycznym, przyciąga licznych turystów dzięki unikatowej architekturze i liczym zabytkom. To właśnie dzięki nim, Sibenik został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Malowniczo usytuowane nad rzeką Krka, na zboczu góry, w pobliżu Parku Narodowego Krka, gdzie można zażyć kąpieli w wodospadzie i podziwiać niezwykłe ukształtowanie terenu. Stare miasto, wyłączone z ruchu kołowego, szczyci się gotycko-renesansową katedrą Sveti Jakov w całości zbudowaną z kamienia oraz wieloma innymi perełkami architektury.

Sibenik, wczasy w Chorwacji

Miasto jest centrum Riwiery Šibenik-Primošten w regionie Północnej Dalmacji. Położone jest malowniczo u ujścia rzeki Krka, niedaleko Parku Narodowego Krka. Połączone jest z całą riwierą dzięki nadmorskiej drodze i portowi. Panuje tu typowy klimat śródziemnomorski, dlatego w sezonie podczas zwiedzania może być odrobinę gorąco. Okolica porośnięta jest przez drzewkami figowymi i oliwnymi, ale najpopularniejszą uprawą je winorośl. Podczas spacerów można natknąć się na wypasane przez hodowców owce.

Historia - Chorwacja

Šibenik to jedno z niewielu miast Adriatyku, które nie ma grecko-romańskich korzeni. Zostało założone w XI wieku jako chorwacka forteca. W XV wieku przeszło pod kontrolę wenecką i stało się strategicznie ważnym miejscem w walce przeciwko Ottomanom. Jako jedno z głównych miast Północnej Dalmacji było ważnym portem do lat 90., kiedy wojna i recesja zmusiły do zamknięcia huty aluminium i chromu. Centrum starego miasta, które zostało zamknięte dla ruchu ulicznego znajduje się obok portu.

Wakacje w Sibenik - atrakcje turystyczne

 • Portowa promenada nazywana Obala palih omladinaca z dawnym Pałacem Biskupów i Pałacem Diuków z XV wieku jest zdominowana przez sylwetkę Katedry Sveti Jakov - najznakomitszą budowlę renesansową Chorwacj.
 • Warto przejść się średniowiecznymi uliczkami zaczynając od Poljana Martala Tita, odwiedzić pozostałe kościoły jak barokowy Crkva Uspenja Bogomatere, Crkva Svetog Ivana (jego galeria jest podobna dzieła Nikola Firentinace), czy kościół św. Barbary.
 • Naprzeciw tego kościoła znajdziemy XV wieczny Kneževa palaca, w którym znajduje się teraz muzeum z pokaźnymi zbiorami archeologicznymi z neolitu i z wczesnego średniowiecza.
 • W północno-wschodniej części miasta znajdziemy fortecę św. Anny, najbliższy przykład fortyfikacji z czasów weneckich. Miała ona chronić miasta przed napadem Turków. Znajdują się też mury miasta, tworzące niegdyś jego północną granicę.

Wycieczki po okolicy

 • Tak bliskie sąsiedztwo Parku Narodowego Krka jest świetnym pretekstem, aby wybrać się do jego krainy wodospadów, gdzie atrakcją jest nie tylko podziwianie ich, lecz także możliwość kąpieli w krystalicznie czystej słodkiej wodzie.
 • 12 km od miasta znajduje się miasteczko Vodice. Znajdują się tam liczne restauracje, kawiarnie a także pokaźny pasaż z pamiątkami. Świetnie zagospodarowana marina z pewnością przyciągnie miłośników żeglarstwa.
 • Sporty i plaże: głównym kąpieliskiem Szybenika jest położona niedaleko miejscowość Jadrija z licznymi żwirowymi plażami i bujnymi lasami sosnowymi.

Gastronomia i Rozrywka

Miasto Šibenik nie jest kurortem, czego można by się spodziewać po tak znakomicie wyposażonym w zabytki miejscu. Restauracje i bary dopiero stopniowo przekształcają się w stronę obsługi ruchu turystycznego. Nie oznacza to, że nie znajdziemy tu miejsca dobrego, by napić się wina, czy zjeść obiad. Na starym mieście znajdziemy kilka przyjemnych restauracji, gdzie rozkoszować się można smakiem ryb i owoców morza oraz dobrym winem. Aby kupić świeże owoce i warzywa, należy udać się na targ położony powyżej przystanku autobusowego. W mieście znajduje się też kino i dyskoteka, która zapwni świetną zabawę do białego rana.

Sibenik, Chorwacja - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  19°C
  opady:
  10.5 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  88%
  widoczność:
  4 km
  ciśnienie:
  1008hPa
  wiatr:
  280°   28 km/h
  wsch. słońca:
  05:35
  zach. słońca:
  20:11
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.14°C max.17°C
  opady:
  0.7 mm
  wiatr:
  168°   16 km/h
  wsch. słońca:
  05:34
  zach. słońca:
  20:12
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.13°C max.18°C
  opady:
  3.1 mm
  wiatr:
  163°   17 km/h
  wsch. słońca:
  05:33
  zach. słońca:
  20:13
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.13°C max.18°C
  opady:
  0.8 mm
  wiatr:
  222°   27 km/h
  wsch. słońca:
  05:32
  zach. słońca:
  20:14
 • Częściowe zachmurzenie
  min.13°C max.18°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  197°   18 km/h
  wsch. słońca:
  05:31
  zach. słońca:
  20:16

Sibenik - klimat w Chorwacja