Novalja - wakacje już od 1052 zł

Na wakacje: Novalja, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Północna Dalmacja/ Wyspa Pag/ Novalja

Częściowe zachmurzenie
14°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
7%
Ciśnienie:
1016 hPa
Wiatr:
5 km/h6°
Novalja to małe miasteczko na zachodnim wybrzeżu wyspy Pag, leżące w ciepłej Zatoce Novalja. Liczne plaże oraz krystaliczna woda zachęcają do uprawiania sportów wodnych. Wzdłuż wybrzeża przebiega promenada spacerowa, nocą życie toczy się w kawiarenkach i restauracjach. Miejsce na tanie, ale atrakcyjne wczasy. Całą skalistą wyspę, znaną ze swej specyfiki kulturowej i smacznych serów, warto przemierzyć na rowerze.

Novalja, wczasy w Chorwacji

Miasto leży na wyspie Pag, w jej zachodniej części. Połączone jest z innymi kurortami drogą, dlatego łatwo dotrzeć np do głównego miasta wyspy: Pag. Chociaż bezpośrednio sąsiaduje z zatoką Novalja, można dotrzeć do morza także podążając na południe. Linia brzegowa jest tu nierównomierna, o licznych mniejszych zatoczkach. Klimat panujący na wyspie to typowy klimat śródziemnomorski. Miesiące letnie są dość ciepłe, o niewielkich opadach deszczu, natomiast zimowe nieco chłodniejsze i wilgotne, wieje wtedy destrukcyjny dla roślinności wiatr bora. Roślinność jest dość skąpa. Podczas spacerów po okolicy można natknąć się na wypasane tu w dużych ilościach owoce.

Hotel Novalja Last Minut

Dobrze zagospodarowana baza noclegowa w miejscowości Novalja, przyczynia się do tak dużej popularności miasta wśród turystów. Rodzinom z dziećmi szczególnie polecane są Apartamenty prywatne Novalja Wyspa Pag lub Apartamenty Hostin, usytuowane jedynie 500 metrów od plaży. Jeśli szukamy taniego zakwaterowania, warto sprawdzić Hotel Liburnija.

Wyspa Pag - historia

Miasto było kiedyś stolicą wyspy, ale straciło tę godność na rzecz miasta Pag. Wykopaliska archeologiczne znajdują się tu w okolicy kościoła św. Katarzyny, gdzie znaleziono pozostałości po wcześniejszych budowlach sakralnych. Po czasach, w których przebywali tu Rzymianie pozostały ruiny akweduktów. Warto tu też zobaczyć budynek Stara skola, w którym prowadzone było kiedyś nauczanie, muzeum etnograficzne. Na głównym placu znajduje się tzw. Mały Kościół z 1828r, gdzie można podziwiać między innymi obraz Madonny z 1534r. Na samym placu można podziwiać tradycyjne stroje kobiet sprzedających owoce oraz koronkarki podczas ich misternej pracy.

Wakacje w Novalja – atrakcje turystyczne

 • Kościół św. Katarzyny
 • Rzymski akwedukt
 • Budynek Starej Szkoły
 • Mały Kościół z XVI-wiecznym obrazem Madonny
 • Niedaleko pola namiotowego znajduje się Centrum Sportu. Można tu uprawiać tenis, minigolfa, koszykówkę i tenisa stołowego.
 • Plaże znajdujące się w okolicy miasteczka są kamieniste i żwirowe (z drobnym żwirkiem).
 • W okolicy znajduje się także plaża dla nudystów.

Wyspa Pag na wakacje - rozrywka

Novalja to jak na dość mały kurort bardzo ruchliwe miasteczko. Znajdziemy tu każdy rodzaj rozrywki, jaki tylko potrzebujemy: bary, winiarnie, knajpki, restauracje i dyskoteki. Bawić się można przez całą noc, słuchając głośnej muzyki, lub spokojnych ballad- w zależności od wybranego lokalu. Na przyjemności gastronomiczne zapraszają lokale różnego typu - od pizzerii i barów z hamburgerami po wykwintniejsze restauracje. Warto skusić się choć raz na jakąś z potraw domowej kuchni, na ryby lub owoce morza oczywiście z chorwackim winem. Obowiązkową pozycją jest owczy ser: paśki sir.

Novalja, Chorwacja - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  16°C
  opady:
  0.6 mm
  zachmurzenie:
  7%
  wilgotność:
  81%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1016hPa
  wiatr:
  29°   6 km/h
  wsch. słońca:
  07:32
  zach. słońca:
  17:54
 • Częściowe zachmurzenie
  min.6°C max.14°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  102°   6 km/h
  wsch. słońca:
  07:34
  zach. słońca:
  17:53
 • Częściowe zachmurzenie
  min.5°C max.15°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  39°   6 km/h
  wsch. słońca:
  07:35
  zach. słońca:
  17:51
 • Częściowe zachmurzenie
  min.6°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  106°   4 km/h
  wsch. słońca:
  06:36
  zach. słońca:
  16:50
 • Częściowe zachmurzenie
  min.6°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  38°   6 km/h
  wsch. słońca:
  06:38
  zach. słońca:
  16:48

Novalja - klimat w Chorwacja