Istria - wakacje już od 251 zł

Na wakacje: Istria, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Istria

Lekkie opady deszczu
14°C
Opady:
4.2 mm
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1007 hPa
Wiatr:
9 km/h210°
Półwysep Istria w Chorwacji stanowi największą oazę zieleni na północnym Adriatyku. Ponad 35 procent terenu pokrywają lasy. Dominującymi kolorami są właśnie zielony oraz turkusowy – od barwy morza. Świeże, pachnące powietrze, czysta woda, niezwykle bogactwo zabytków z różnych epok, ulubione miejsce artystów i twórców wszelkiej maści. Poszarpana linia brzegowa, setki lagun i wysepek, góry w środku półwyspu nadają temu miejscu jedyny w swoim rodzaju urok.

Chorwacja – geografia i przyroda

Region jest najdalej na zachód wysuniętą częścią Chorwacji, stanowi jednocześnie największy półwysep na Adriatyku - ponad 2800 km². Linia brzegowa wynosi około 445 km. Klimat śródziemnomorski z dużą ilością godzin słonecznych w roku - niemal 2400. Położony pomiędzy zatokami Triestańską, Kvarner i Rijecką. Dużą część półwyspu jest górzysta z największym masywem Ucka - 1396 m n.p.m. Śródziemnomorską roślinność tworzy między innymi makia oraz zielone lasy iglaste. Główne miasta: Pula, Poreč, Rovinj.Chorwacka Istria graniczy ze Słowenią oraz przez morze z Włochami. Znajduje się naprzeciwko Zatoki Weneckiej.

Chorwacja - historia

Przed naszą erą tereny zamieszkiwały plemiona Iliryjskie. W II w. n.e. region został opanowany przez Rzymian. Pięćset lat później już we władaniu Bizancjum, a w V i VI w. odbity przez Słowian asymilujących miejscową ludność. W następnych stuleciach półwysep przechodził w ręce Franków, Austrii, Wenecji, Włoch. Następnie wszedł w skład Jugosławii. Od 1990 roku stanowi część Chorwacji. Ze względu na burzliwą i bogata przeszłość na półwyspie można podziwiać całe mnóstwo zabytków od starożytnych świątyń, przez średniowieczne kościoły i twierdze po barokowe pałace.

Regiony Półwyspu Istria

 • Riwiera Umag – Novigrad – fragment wybrzeża Adriatyku położony najbliżej granicy ze Słowenią oraz Włoch. Dobra infrastruktura oraz wiele możliwości na jednodniowe wycieczki i zwiedzanie.
 • Riwiera Poreč - Vrsar – urozmaicona linia brzegowa i kameralne plaże. Miejsce dobre zarówno dla aktywnych, jak i dla szukających spokoju i odosobnienia.
 • Riwiera Rowinj – długie plaże, piękna pogoda, moc atrakcji i historycznych miejsc. Destynacja popularna wśród turystów, dobra dla aktywnych. Głównym ośrodkiem turystycznym jest tu miasto Rovinj oferujące atrakcje za dnia oraz bogate życie nocne.
 • Południowa Istria – bogata w zabytki część Istrii. Pula i Park Narodowy wysp Brijuni to jedynie niektóre proponowane wycieczki w tym regionie. Oprócz tego, południowa Istria to słoneczne plaże, centra sportowe i rekreacyjne oraz śródziemnomorska atmosfera.
 • Wybrzeże Labin – Rabac – tradycja, spokój i odpoczynek. Kameralne miejscowości i piękne plaże. Bliskość większych kurortów oraz historycznych miejscowości. Tuż obok popularna zatoka – Kwarner.
 • Środkowa Istria – mało popularna destynacja, ale nie mniej ciekawa. Może nie ma tu morza, ale są góry i zabytki – twierdze, skanseny i tradycyjne wioski schowane przed turystami. Niedaleko od wybrzeża.

Wakacje Istria - ośrodki i atrakcje turystyczne

 • Najważniejsze miasta: Umag, Novigrad, Poreč, Rovinj, Pula, Rabac, Motovun, Hum.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Pula Arena, PN Wysp Brijuni, Zlatni Rt, Zatoka Pješčana, Kanfanar, PP Učka.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Południowa Istria, Riwiera Umag – Novigrad, Riwiera Poreč - Vrsar.

Istria – aktywny wypoczynek

Liczne plaże kamieniste, większość posiada łagodne zejście do morza i nowoczesną infrastrukturę. Plaże również dla naturystów - między innymi jedna z najbardziej znanych w Europie zlokalizowana przy ośrodku Koversada. Poradnik chorwackiego naturysty www.cronatur.com.
Łagodny klimat, świeże powietrze i czyste morze umożliwiają uprawianie wszelkich dyscyplin sportowych - od golfa, tenisa, koszykówki, joggingu do paralotniarstwa i wspinaczki skałkowej. Wymarzone warunki dla żeglarzy (9 marin, jedna z najlepszych wyróżniona niebieską flagą znajduje się w Umag), amatorów nurkowania, surfingu itd. Rajem dla tenisistów jest Umag -ponad 60 kortów, szkoły tenisa, w sierpniu odbywają się tu prestiżowe zawody ATP Chorwacja Open. Aktywni na pewno nie będą się nudzić w resorcie Plava Laguna, gdzie istnieje możliwość uprawiania praktycznie każdego sportu. Istria oferuje również trasy rowerowe www.bike-istra.com lub www.istra.com/zupan/eng/bike.html z malowniczymi widokami.
Wpływ na bogactwo kulinarne półwyspu miała burzliwa historia wiążąca się z różnorodnymi kulturami - od francuskiej po włoską. Królują owoce morza. Do najciekawszych lokalnych potraw zaliczana jest sałatka z ośmiornicy z czosnkiem i ziemniakami. Setki potraw z ryb. Do tego polecane jest miejscowe wino o oryginalnym smaku - Malvazija. Region słynie również z bogactwa trufli.

Informacje praktyczne

 • Waluty – HRK (kuna chorwacka); przyjmowane są także EURO (€), ale głównie w ośrodkach turystycznych; ceny noclegów często podawane w €;
 • Wizy – nie dotyczy obywateli Polski; od niedawna możliwy jest wjazd do Chorwacji jedynie na dowód osobisty (dla obywateli Unii Europejskiej); UWAGA – należy pamiętać, że wybrzeże Chorwacji jest przecięte przez fragment Bośni i Hercegowiny, więc turystom podróżującym np. do Dubrownika, polecamy jednak mieć przy sobie paszport (jako podstawowy dokument tożsamości lepiej go posiadać niezależnie od miejsca, zwłaszcza poza granicami Unii Europejskiej);
 • Religia – Chorwacja jest krajem katolickim i nie trzeba się obawiać, że nasz strój będzie nieodpowiedni, gdyż obowiązują te same zasady, co w Polsce; na strój należy uważać przede wszystkim w przypadku zwiedzania meczetów (nie ma ich wiele w Chorwacji); często można spotkać kościoły, w których msze są prowadzone po polsku;
 • Miłośnikom smacznej kuchni polecamy odwiedzić strony:
www.istra.com/gastro/home.asp?j=eng - mini przewodnik po istryjskich kulinariach
www.istra.com/vino/eng przewodnik po istryjskich winach
www.istra.com/maslina - strona dla miłośników oliwek

Istria, Chorwacja - prognoza pogody

 • Intensywne opady deszczu
  16°C
  opady:
  22.0 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  94%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1007hPa
  wiatr:
  236°   18 km/h
  wsch. słońca:
  05:40
  zach. słońca:
  20:23
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.13°C max.16°C
  opady:
  10.6 mm
  wiatr:
  213°   17 km/h
  wsch. słońca:
  05:39
  zach. słońca:
  20:24
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.13°C max.16°C
  opady:
  9.2 mm
  wiatr:
  205°   24 km/h
  wsch. słońca:
  05:38
  zach. słońca:
  20:25
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.13°C max.17°C
  opady:
  3.7 mm
  wiatr:
  279°   18 km/h
  wsch. słońca:
  05:36
  zach. słońca:
  20:26
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.13°C max.17°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  189°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:35
  zach. słońca:
  20:27

Istria - klimat w Chorwacja