Gorski Kotar - wakacje już od 699 zł

Na wakacje: Gorski Kotar, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Kvarner/ Gorski Kotar

Intensywne opady śniegu
1°C
Opady:
0.3 mm
Zachmurzenie:
85%
Ciśnienie:
1016 hPa
Wiatr:
5 km/h47°
Ten malowniczy region położony w centralnej części Chorwacji stanowi niezwykłą atrakcję dla osób spragnionych wypoczynku na łonie natury z dala od gwarnych i zatłoczonych kurortów na wybrzeżu. Dzięki malowniczemu, niemal nieskażonemu krajobrazowi i rozległym lasom zyskał sobie miano „zielonego serca Chorwacji”. Dzika przyroda, niewielkie miasteczka, gościnność mieszkańców oraz możliwość spędzenia urlopu aktywnie to tylko niektóre z atrakcji Gorskiego Kotaru. Warto się wybrać do oddalonej zaledwie 20 km. Rijeki by zakosztować innego, bardziej gwarnego oblicza Chorwacji.

Geografia i przyroda

Gorski Kotar jest niewielkim regionem położonym w centralnej części Chorwacji. Stanowi swoisty pomost między rolniczą częścią kontynentalną a nastawionym na turystów wybrzeżem. Region znajduje się między Karlovacem a Rijeką, ok. 20 km. od wybrzeża. Ze względu na swój malowniczy i niemal nieskażony krajobraz zwany jest „zielonym sercem Chorwacji”. Na rozległych, zalesionych terenach żyją gatunki niespotykane już w innych częściach Chorwacji, jak niedźwiedzie, rysie, wilki, dziki i kozice. Znajduje się tutaj Park Narodowy Risnjak oraz wiele terenów chronionych, gdzie przyroda nadal żyje własnym niezakłóconym przez człowieka rytmem.

Gorski Kotar – atrakcje turystyczne

 • Park Narodowy Risnjak będący schronieniem dla wielu zagrożonych już gatunków - m.in. rysia, od którego park wziął swoją nazwę.
 • Miasteczko Lokve, w którym znajduje się ogromna jaskinia - to istny labirynt korytarzy i niedostępnych komnat. Podczas wojny pełniła ona funkcję schronu - obecnie jest chętnie odwiedzaną atrakcją. Specjalnością kuchni są malutkie żaby, które wyjątkowo upodobały sobie tereny wokół miasteczka.
 • Delnice - główne miasto regionu, w którym można znajdują się liczne restauracje, bary oraz sklepy. Stąd kursują także autobusy do Rijeki i innych chorwackich miast.

Ośrodki turystyczne na wakacje

 • Delnice – znajdują się tu jedyne skocznie narciarskie w Chorwacji. Z miasteczka prowadza liczne szlaki w góry i trasy piesze. Górska miejscowość turystyczna.
 • Mrkopalj – ośrodek sportów zimowych. Polecany fanom polowań oraz kontaktu z naturą.


Chorwacja - historia

Gorski Kotar jest terenem górzystym, który nigdy nie był bardzo zaludniony ani specjalnie zurbanizowany. Oddalony jest o jedynie 20 km od wybrzeża, które zawsze dawało większe możliwości i łatwiej pozwalało przeżyć. Na niski stopień zaludnienia miała wpływ II wojna światowa, w wyniku której znaczny procent mieszkańców wyemigrował z tych terenów. Gorski Kotar obejmuje obszary dzikiej przyrody, a w tym – Park Narodowy, które dziś funkcjonują jako enklawa zieleni, ostoja natury oraz są popularne wśród fanów aktywnej turystyki górskiej.

Wakacje w Gorski Kotar - aktywny wypoczynek

 • Miłośnicy sportów zimowych mają do dyspozycji kilka ośrodków narciarskich - m.in. w Delnice, Mrkopalj, Bjelolasica, Pletak i Tršće.
 • W okolicy miast Lokve i Fužina można znaleźć dobrze oznakowane trasy piesze i rowerowe różnym stopniu trudności.
 • Górskie rzeczki stwarzają świetne warunki dla raftingu i spływów kajakowych.
 • Można tu także znaleźc dobre miejsca na biwakowanie i campingi.
 • Warto skosztować tradydyjnych lokalnych potraw z żab serwowanych w miejscowości Lokve.

Gorski Kotar, Chorwacja - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady śniegu
  2°C
  opady:
  1.0 mm
  zachmurzenie:
  85%
  wilgotność:
  77%
  widoczność:
  5 km
  ciśnienie:
  1016hPa
  wiatr:
  63°   6 km/h
  wsch. słońca:
  07:37
  zach. słońca:
  16:49
 • Częściowe zachmurzenie
  min.-6°C max.3°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  73°   6 km/h
  wsch. słońca:
  07:36
  zach. słońca:
  16:51
 • Lekkie opady marznącego deszczu
  min.-7°C max.3°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  151°   4 km/h
  wsch. słońca:
  07:35
  zach. słońca:
  16:52
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.-3°C max.7°C
  opady:
  4.3 mm
  wiatr:
  235°   5 km/h
  wsch. słońca:
  07:34
  zach. słońca:
  16:53
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.6°C max.9°C
  opady:
  9.7 mm
  wiatr:
  201°   18 km/h
  wsch. słońca:
  07:34
  zach. słońca:
  16:55

Gorski Kotar - klimat w Chorwacja