Gorski Kotar - wakacje już od 266 zł

Na wakacje: Gorski Kotar, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Kvarner/ Gorski Kotar

Bezchmurna noc
14°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1019 hPa
Wiatr:
6 km/h250°
Ten malowniczy region położony w centralnej części Chorwacji stanowi niezwykłą atrakcję dla osób spragnionych wypoczynku na łonie natury z dala od gwarnych i zatłoczonych kurortów na wybrzeżu. Dzięki malowniczemu, niemal nieskażonemu krajobrazowi i rozległym lasom zyskał sobie miano „zielonego serca Chorwacji”. Dzika przyroda, niewielkie miasteczka, gościnność mieszkańców oraz możliwość spędzenia urlopu aktywnie to tylko niektóre z atrakcji Gorskiego Kotaru. Warto się wybrać do oddalonej zaledwie 20 km. Rijeki by zakosztować innego, bardziej gwarnego oblicza Chorwacji.

Geografia i przyroda

Gorski Kotar jest niewielkim regionem położonym w centralnej części Chorwacji. Stanowi swoisty pomost między rolniczą częścią kontynentalną a nastawionym na turystów wybrzeżem. Region znajduje się między Karlovacem a Rijeką, ok. 20 km. od wybrzeża. Ze względu na swój malowniczy i niemal nieskażony krajobraz zwany jest „zielonym sercem Chorwacji”. Na rozległych, zalesionych terenach żyją gatunki niespotykane już w innych częściach Chorwacji, jak niedźwiedzie, rysie, wilki, dziki i kozice. Znajduje się tutaj Park Narodowy Risnjak oraz wiele terenów chronionych, gdzie przyroda nadal żyje własnym niezakłóconym przez człowieka rytmem.

Gorski Kotar – atrakcje turystyczne

 • Park Narodowy Risnjak będący schronieniem dla wielu zagrożonych już gatunków - m.in. rysia, od którego park wziął swoją nazwę.
 • Miasteczko Lokve, w którym znajduje się ogromna jaskinia - to istny labirynt korytarzy i niedostępnych komnat. Podczas wojny pełniła ona funkcję schronu - obecnie jest chętnie odwiedzaną atrakcją. Specjalnością kuchni są malutkie żaby, które wyjątkowo upodobały sobie tereny wokół miasteczka.
 • Delnice - główne miasto regionu, w którym można znajdują się liczne restauracje, bary oraz sklepy. Stąd kursują także autobusy do Rijeki i innych chorwackich miast.

Ośrodki turystyczne na wakacje

 • Delnice – znajdują się tu jedyne skocznie narciarskie w Chorwacji. Z miasteczka prowadza liczne szlaki w góry i trasy piesze. Górska miejscowość turystyczna.
 • Mrkopalj – ośrodek sportów zimowych. Polecany fanom polowań oraz kontaktu z naturą.


Chorwacja - historia

Gorski Kotar jest terenem górzystym, który nigdy nie był bardzo zaludniony ani specjalnie zurbanizowany. Oddalony jest o jedynie 20 km od wybrzeża, które zawsze dawało większe możliwości i łatwiej pozwalało przeżyć. Na niski stopień zaludnienia miała wpływ II wojna światowa, w wyniku której znaczny procent mieszkańców wyemigrował z tych terenów. Gorski Kotar obejmuje obszary dzikiej przyrody, a w tym – Park Narodowy, które dziś funkcjonują jako enklawa zieleni, ostoja natury oraz są popularne wśród fanów aktywnej turystyki górskiej.

Wakacje w Gorski Kotar - aktywny wypoczynek

 • Miłośnicy sportów zimowych mają do dyspozycji kilka ośrodków narciarskich - m.in. w Delnice, Mrkopalj, Bjelolasica, Pletak i Tršće.
 • W okolicy miast Lokve i Fužina można znaleźć dobrze oznakowane trasy piesze i rowerowe różnym stopniu trudności.
 • Górskie rzeczki stwarzają świetne warunki dla raftingu i spływów kajakowych.
 • Można tu także znaleźc dobre miejsca na biwakowanie i campingi.
 • Warto skosztować tradydyjnych lokalnych potraw z żab serwowanych w miejscowości Lokve.

Gorski Kotar, Chorwacja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  12°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  51%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1019hPa
  wiatr:
  83°   5 km/h
  wsch. słońca:
  06:48
  zach. słońca:
  17:43
 • Lekkie opady deszczu
  min.0°C max.10°C
  opady:
  10.9 mm
  wiatr:
  193°   15 km/h
  wsch. słońca:
  06:47
  zach. słońca:
  17:45
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.0°C max.7°C
  opady:
  37.4 mm
  wiatr:
  129°   21 km/h
  wsch. słońca:
  06:45
  zach. słońca:
  17:46
 • Częściowe zachmurzenie
  min.-2°C max.7°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  173°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:43
  zach. słońca:
  17:47
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.2°C max.8°C
  opady:
  2.5 mm
  wiatr:
  205°   17 km/h
  wsch. słońca:
  06:41
  zach. słońca:
  17:49

Gorski Kotar - klimat w Chorwacja