Wakacje w Chorwacja już od 34zł

Na wakacje: Południowa Dalmacja, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Południowa Dalmacja

Częściowe zachmurzenie
29°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
1008 hPa
Wiatr:
20 km/h170°
Południowa Dalmacja to region wyjątkowy, mówi się, że nie można zasmakować prawdziwej Chorwacji nie będąc w Dubrovniku - perle chorwackiego wybrzeża. Stara część miasta dzięki swojemu niepowtarzalnemu urokowi i zabytkom została wpisana na listę UNESCO. Bogate dziedzictwo kulturowe, burzliwa historia, przepiękne krajobrazy Południowej Dalmacji przyciągają rocznie niezliczone rzesze turystów poszukujących niezapomnianych wrażeń. Region ten to także wyspy - Korčula, Lastovo czy Mljet - które oprócz słonecznych plaż i krystalicznie czystej wody oferują niezapomnianą atmosferę dalmatyńskich miasteczek.

Dalmacja na wakacje

Dalmacja położona jest na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Można tu znaleźć ustronne plaże i zatoczki, dzięki czemu uznawana jest za najlepsze miejsce na wczasy w Chorwacji. Cechuje się także wyjątkowo nieregularną linią brzegową z licznymi przybrzeżnymi wyspami i wysepkami, które ciągną się wzdłuż niej.

Bardzo popularna jest Wyspa Korcula, uważana za jedną z najpiękniejszych wysp Dalmacji, która kojarzy się z pięknymi krajobrazami, śródziemnomorskim klimatem oraz bogatymi tradycjami muzycznymi. Najważniejszymi miastami na wyspie są Korcula oraz Vela Luka.Niezwykle atrakcyjnym miejscem jest też Półwysep Peljesac, który pełen jest urokliwych zatoczek oraz cudownych zakątków. Natomiast dla osób pragnących spokojnego wypoczynku, najlepsza będzie Wyspa Lastovo, gdzie można odpocząć pośród śródziemnomorskiej przyrody. Miejsce to przyciąga kameralnymi plażami, malowniczymi zatoczkami oraz niepowtarzalną atmosferą.

Aktywny wypoczynek Chorwacja

Południowa Dalmacja to bardzochętnie wybierany region na wczasy w Chorwacji. Niedaleko miasta Dubrownik, znajdziemy piękne, piaszczyste plaże, które są doskonałym miejsce na wypoczynek z dziećmi. Natomiast Orebic na Półwyspie Peljesac, słynie jako miasteczko marynarzy i żeglarzy. Co więcej, znajduje się tu polska baza nurkowa. Jest to jedno z ulubionych miejsc wielbicieli sportów wodnych.

Atrakcje turystyczne – Dalmacja, Chorwacja

Najważniejsze atrakcje Południowej Dalmacji znajdują się w miejscowości Dubrownik. Warto zobaczyć:
 • Stare Miasto Dubrownik z murami miejskimi (wpisane na listę UNESCO)
 • Pałac Spoza
 • Pałac Rektorów
 • Klasztor Franciszkanów
 • Odwach z wieżą zegarową
 • Fontanna Onufrego

Południowa Dalmacja, Chorwacja - prognoza pogody

 • Słonecznie
  33°C
  opady:
  0.1 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  75%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1008hPa
  wiatr:
  215° 14 km/h
  wsch. słońca:
  05:35
  zach. słońca:
  20:13
 • Słonecznie
  min.22°C max.33°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  218° 14 km/h
  wsch. słońca:
  05:36
  zach. słońca:
  20:12
 • Słonecznie
  min.23°C max.34°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  230° 13 km/h
  wsch. słońca:
  05:37
  zach. słońca:
  20:11
 • Słonecznie
  min.22°C max.35°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  263° 17 km/h
  wsch. słońca:
  05:38
  zach. słońca:
  20:10
 • Słonecznie
  min.23°C max.35°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  258° 17 km/h
  wsch. słońca:
  05:39
  zach. słońca:
  20:08

Południowa Dalmacja - klimat w Chorwacja

Chorwacja - kiedy na wakacje?
 • Na wakacyjny wypoczynek najlepszy jest okres od czerwca do września, kiedy to termometry wskazują powyżej 20 ºC. W lipcu i sierpniu termometry wskazują w ciągu dnia średnio 27ºC na Istrii i w środkowej Dalmacji oraz 33 ºC w okolicach Dubrovnika. Noce także są bardzo ciepłe. Zdarza się, że w miesiącach letnich na wybrzeżu wieje z północy przyjemny mistral. Opady zdarzają się bardzo rzadko i są przelotne.
 • W okresie czerwiec - wrzesień możemy także liczyć na ciepłe morze – temperatura wody przekracza wtedy 20 ºC. W lipcu i sierpniu woda osiąga temperaturę powyżej 25 ºC.
 • Na zwiedzanie i wycieczki objazdowe najlepiej wybrać miesiące tuż przed lub tuż po najwyższym sezonie – czyli maj i wrzesień. Dzięki temu można cieszyć się dobrą pogodą i przyjemnymi temperaturami, a uniknąć największych upałów oraz natłoku turystów.

W Chorwacji można wyróżnić dwie podstawowe strefy klimatyczne oraz specyficzny mikroklimat górski w rejonie Gorskiego Kotaru. W części zachodniej (Wybrzeże Adriatyckie) dominuje klimat śródziemnomorski z ciepłymi, słonecznymi latami oraz łagodną zimą (temperatury ujemne są tam rzadkością). Jesień jest na wybrzeżu najbardziej deszczową porą roku. Z kolei w części kontynentalnej (Chorwacja Centralna oraz Sławonia) panuje klimat umiarkowany – zbliżony do polskiego, choć nieco cieplejszy. Zimy bywają tam mroźne, a lata deszczowe.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
-6,-6,-1,2,6,8,10,10,7,3,0,-6,0,1,6,11,16,18,21,22,18,14,6,0,-3.0,-2.5,2.5,6.5,11.0,13.0,15.5,16.0,12.5,8.5,3.0,-3.0
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
356689996533
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
38,39,43,156,71,60,53,92,220,58,132,52,83,80,73,71,73,71,69,72,77,80,80,84
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
1515161615138811111516
Powered by:meteovista

Chorwacja: Od A do Z

Na podstawie: Chorwacja. W kraju lawendy i wina.
Informacje prezentowane na tej stronie pochodzą z przewodnika wydanego w 2010 roku.
Aby zgłosić poprawki, kliknij tutaj »

 • Alkohol

  Chorwacja jest dumna z dużego wyboru dobrych win (aż 700 gatunków z chronionym pochodzeniem geograficznym), rakij, soków owocowych, piw i wód mineralnych. Na wybrzeżu w ogóle nie pija się herbaty (tylko jako lekarstwo). Najbardziej popularnym napojem jest wino, a proces jego produkcji często wywodzi się ze starożytnych tradycji winobrania. Pija się je głównie do posiłków. Istnieją rozlewnie i domy prywatne, gdzie dobre wino można kupić już za ok. 20 HRK za litr. Popularne jest także piwo oraz napoje chłodzące. Z mocniejszych trunków zdecydowanie najbardziej znana jest rakija, czyli wódka – najczęściej domowej roboty. Alkohole są przeważnie tańsze niż w Polsce.
  Na południu i wyspach ludzie do posiłków piją bewandę (bevandu– ciężkie wino czerwone z wodą), a na północnym--zachodzie – gemiszt (gemišt– wytrawne, aromatyczne wina mieszane z wodą mineralna). Wino traktowane jest jako składnik posiłku i najlepszy sposób na ugaszenie pragnienia, w związku z czym bez znaczenia jest praktycznie pora dnia, o jakiej się je spożywa. Do obiadu pasują też ziołowe rakije: lozovača i travarica.

 • do góry

  Apteki

  Apteki w dni robocze zazwyczaj są otwarte w godz. 8.00–20.00 lub 7.00–21.00, w soboty 8.00–14.00 lub 7.30–15.00. W większych miastach pełnią dyżury apteki całodobowe. Do przypadków nagłych można wezwać pogotowie (tel.: 94).
  Ponieważ leki w Chorwacji są prawie dwukrotnie droższe niż u nas, warto zabrać z Polski apteczkę, w której oprócz środka na poparzenia słoneczne skóry powinny znaleźć się leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, środki dezynfekujące i opatrunkowe, termometr, nożyczki, pinceta.

 • do góry

  Banki i bankomaty

  W sezonie banki są czynne w różnych porach, w dni robocze najczęściej w godz. 8.00–20.00, w soboty 8.00–12.00. Przy każdym banku są bankomaty, z których można wypłacić kuny, używając kart bankomatowych: American Express, Eurocard/Mastercard, Diners Club, Visa, Visa Electron. Ponowna wymiana kun na waluty obce możliwa jest tylko w bankach (należy mieć paragon z wymiany waluty na kuny, obračun otkupa). Wyżej wymienione karty kredytowe są również honorowane w hotelach i restauracjach, rzadziej sklepach.

 • do góry

  Czas lokalny

  W Chorwacji obowiązuje taki sam czas jak w Polsce.

 • do góry

  Drogi

  W Chorwacji niektóre przejazdy są płatne, np. autostrady (raczej drogie, aczkolwiek świetnie utrzymane i skracające czas podróży, średnia cena to w przeliczeniu ok. 19 PLN/100 km) i inne np. tunel pod górą Učka (ok. 25 HRK za samochód osobowy), most na wyspę Krk (ok. 30 HRK za samochód osobowy).
  Od granicy Chorwacji do Zagrzebia i dalej na Istrię, Kwarner czy do Zadaru można poruszać się autostradami, na których płaci się za pokonanie poszczególnych odcinków (najlepiej płacić kunami, choć można też euro), a co roku do użytku oddawany jest nowy odcinek, gdyż nakłady na drogi w Chorwacji są ogromne. Dziś, udając się do Dalmacji, możemy już dostać się autostradą aż na wysokość miejscowości Makarska: należy skorzystać z autostrady A1 z Zagrzebia do Zadaru, a potem dalej, nowo wybudowanym odcinkiem prowadzącym za Split.
  Główna droga, tzw. Magistrala Adriatycka (Jadranska magistrala), prowadząca wzdłuż wybrzeża od Rijeki, przez Zadar, Szybenik, Split, Makarską po sam Dubrownik jest bardzo kręta i bywa niebezpieczna – szczególnie podczas deszczu. Widoki są przepiękne, ale prędkość jazdy zazwyczaj nie przekracza 50 km/godz. Należy również uważać na miejscowych kierowców, którzy jeżdżą bardzo brawurowo. Niektóre fragmenty trasy to jazda między przepaścią z lazurowym morzem w tle, a zboczami wzgórz. Leżące w przepaściach wraki nie zawsze oznaczają tragedię, czasami jest to po prostu złom porzucony przez właścicieli.
  Ceny i aktualny stan chorwackich autostrad można sprawdzić na stronie http://www.hac.hr. Oto przykładowe ceny za przejazd autostradą samochodem osobowym:, Goričan – Zagrzeb (93,4 km): 36 HRK, Zagrzeb – Karlovac (39 km): 16 HRK, Zagrzeb –– Krapina (38,8 km): 10 HRK, Zagrzeb – Zadar/Zapad (253,9 km): 105 HRK, , Zagrzeb/Ivana Reka – Č.C.P. Županja (238,6 km): 93 HRK, Zagrzeb/Ivana Reka – Rijeka (143,9 km): 56 HRK, Goričan – Dugopolje (511,5 km): 193 HRK.
  Na terenie kraju działa Chorwacki Autoklub (Hrvatski Autoklub; 987, centrum informacyjne: +385 1 4640800; info@hak.hr, http://www.hak.hr), oferujący informacje o aktualnym stanie na drogach oraz zapewniający całodobową pomoc techniczną. W razie wypadku drogowego należy powiadomić policję (tel.: 92), zabezpieczyć miejsce wypadku (postawić trójkąt), a jeżeli doszło do jakiegokolwiek uszkodzenia pojazdu, należy żądać od policji specjalnego protokołu powypadkowego (potvrdu o oštećenju vozila), bez którego nie będzie można przekroczyć granicy kraju.

 • do góry

  Elektryczność

  W gniazdkach sieci elektrycznej płynie prąd 220V, 50 Hz, a ponieważ gniazdka są jednakowe jak w Polsce, nie są potrzebne żadne przejściówki.

 • do góry

  Informacja turystyczna

  Ponieważ dla rozwoju gospodarczego Chorwacji turystyka ma duże znaczenie i mieszkańcy starają się ułatwić pobyt turystów, znalezienie szczegółowych informacji dotyczących ciekawostek miasta, miejsc wartych zobaczenia, imprez lokalnych oraz noclegów nie stanowi problemu (dotyczy to oczywiście miesięcy letnich). Wszystkie dane uzyskamy w agencjach turystycznych (turist biro, putnička agencija) znajdujących się w prawie każdym, nawet małym mieście. Niezawodnym źródłem informacji są też miejskie oraz regionalne punkty informacyjne: Turistička zajednica grada, Turistički informativni centar, Turistički ured, Turistička zajednica općine. Można tam zaopatrzyć się w mapy i kolorowe foldery opisujące dane miasto, region czy wyspę oraz jego atrakcje turystyczne, hotele, wycieczki. Punkty informacyjne czynne są zazwyczaj od poniedziałku do soboty w godz. 8.00–21.00, w niedziele 9.00–14.00.
  Przebywając na terenie Chorwacji możemy również uzyskać ogólne informacje dotyczące stanu na drogach i prognozy pogody (+385 98 060520520), cen paliw (+385 1 4640800) oraz rozkładów rejsów promów (http://www.hak.hr). Wiadomości dostarczają również radiostacje: Otvoreni radio – Zagrzeb (92,6 i 105,6 MHz), Split (106,5 MHz), Rijeka (103,6 MHz), Zadar (107,5 MHz), Osijek (104,4 MHz), Čakovec (107,5 MHz), oraz Hrvatski radio – II program (98,5 MHz).
  Od 2003 r. pod numerem +385 62 999999 dyżurują „chorwaccy aniołowie” (hrvatski anđeli), którzy odpowiadają na wszystkie pytania. Usługa dostępna jest w językach: chorwackim, angielskim, niemieckim i włoskim, od 25 marca do 15 października.

 • do góry

  Napiwki

  Wysokość napiwków jest dowolna (nie są one doliczane do rachunku).

 • do góry

  Nurkowanie

  Do niedawna nurkowanie uważane było za sport niebezpieczny i przeznaczony tylko dla wyczynowców. Jednak wraz z rozwojem nauki i techniki i pojawianiem się coraz lepszego sprzętu wzrosło też bezpieczeństwo uprawiania tej dyscypliny. Od pewnego czasu nurkowanie uznawane jest za sport przyjemny, rekreacyjny i niewymagający specjalnej kondycji.
  Świat podwodny Chorwacji bogaty jest w kolorowe ryby, podwodne łąki, wraki statków i znaleziska archeologiczne. Dlatego, planując wczasy, warto przeznaczyć czas również na ten rodzaj wypoczynku. Temperatura wody w morzu osiąga latem 22–27°C, do nurkowania wystarczającą ochroną cieplną będzie zatem mokry lub półsuchy skafander neoprenowy o grubości 5–6 mm. W zimniejszym okresie (zimą temperatura wody Adriatyku spada do 13°C) najlepiej zabrać suchy skafander nurkowy zabezpieczający organizm przed wychłodzeniem.
  Chorwacka część Adriatyku może zachwycić bardzo ciekawą i różnorodną fauną i florą. Świat ryb reprezentuje wiele gatunków z rodziny ślizgowatych i babkowatych. Zobaczymy z pewnością bardzo interesujące okazy, gdyż występują tu m.in. apogon, chromis kasztanowy, talasomia pawia, granik, skorpena, konger i amarela. Krawędzie skał i dno morskie porastają mszywioły, gąbki, korale madreporowe i algi. Przy dnie można obserwować także inne ciekawe stworzenia morskie: ośmornice, kalmary, strzykwy, jeżowce i rozgwiazdy.
  Sporą atrakcję dla nurków stanowią leżące na dnie wraki statków. Np. w pobliżu miejscowości Cavtat (koło Dubrownika) znajdziemy pozostałości starożytnych amfor, w których Rzymianie przewozili towary. Nurkując z kolei w okolicy półwyspu Pelješac, możemy podziwiać niemiecki torpedowiec S-57.
  Są w Chorwacji również wspaniałe podwodne jaskinie. Jedna z nich – Odisejeva šplija (Jaskinia Odyseusza) – znajduje się na wyspie Mljet. Równie urokliwa jest Błękitna Jaskinia na wyspie Biševo, w której według opowieści chronił się przed wrogami marszałek Broz-Tito. Bardziej doświadczeni nurkowie mogą natomiast podziwiać jedną z najpiękniejszych jaskiń na Adriatyku na wyspie Korčula, w rejonie cyplu Kljuc. Znajduje się tu podwodna komora z powietrzną kopułą.
  Z pewnością warto też zanurkować na terenie Parku Narodowego archipelagu Kornati, należącego do najwspanialszych miejsc nurkowych w Chorwacji – pływa się tu pod powierzchnią krystalicznie czystej wody wyjątkowo bogatej w faunę i florę.
  Na wybrzeżu chorwackim znajduje się kilkadziesiąt centrów nurkowych, zaopatrzonych w odpowiedni sprzęt oraz łodzie i zatrudniających instruktorów. Ci, którzy chcą tylko posmakować chwil spędzonych w podwodnym świecie, mogą wykupić w centrum pakiet Discovery. W cenę wliczony jest zazwyczaj kompletny sprzęt nurkowy, wykład o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i technice nurkowania oraz jedno zanurkowanie z instruktorem. Cena pakietu waha się – w zależności od miejsca – od 30 do 54 EUR.
  Wszyscy, którzy chcieliby zdobyć uprawnienia nurkowe, muszą zapisać się na kurs, który trwa przeciętnie ok. 3–5 dni. Wybór szkół dla nurków jest dosyć duży (przy chorwackim Ministerstwie Oświaty i Szkolnictwa zarejestrowanych jest kilka szkół nurkowych: PADI, CMAS, BSAC, SSI, NAUI, IANDT). Kurs obejmuje liczne wykłady teoretyczne, zajęcia praktyczne pod wodą oraz ćwiczenia nurkowania i zakończony jest egzaminem. Certyfikat PADI OWD uprawnia do nurkowania do głębokości 18 m, a certyfikat CMAS – do nurkowania do głębokości 21 m. Ceny kursów w systemie PADI wahają się w granicach 205–370 EUR, co obejmuje sprzęt nurkowy, wykłady, zajęcia pod wodą oraz egzamin.
  Turyści, którzy już mają uprawnienia nurkowe, muszą pamiętać o zakupie zezwolenia na nurkowanie w Chorwacji, wydawanego przez Chorwacki Związek Nurkowy. Można je kupić w kapitanatach portu po okazaniu dokumentu uprawniającego do nurkowania. Aktualne informacje na temat wymaganego zezwolenia uzyskać można pod numerem: +385 1 4848765, faks: +385 1 4849119. Informacja sekcji nurkowej HGK: +385 1 4561570, 4561792; turizam@hgk.hr lub info@croprodive.info, http://www.hgk.hr lub http://www.croprodive.info.
  Niektóre obszary Chorwacji objęte są całkowitym zakazem nurkowania. Przepis ten dotyczy parków narodowych Brijuni i Krka, rezerwatów i parków przyrody (Malostonski zaljev, Limski kanal, Park prirode Telašćica). Zakaz obowiązuje również na części wód wewnętrznych i dotyczy portów, przystani, obszarów wzmożonego ruchu oraz morza w promieniu 100 m od zakotwiczonych statków wojennych i strzeżonych obiektów wojskowych na wybrzeżu.
  W Chorwacji wyodrębniono także strefy kontrolowanego nurkowania. W parkach narodowych Kornati i Mljet zezwolenia na tego typu nurkowanie wydaje dyrekcja parku. Uzyskawszy specjalną zgodę Ministerstwa Kultury lub miejscowych urzędów, można nurkować na następujących obszarach: wyspy Vis, Biševo, Svetac, Brušnik, Susak, Kopište, Lastovo, Donji Skoji, Vrhovnjaci, Palagruza, 300-metrowy pas wokół wysp Mljet i Jabuke, obszar w promieniu 300 m wokół zatopionych statków Szent Istvan, Premuda, Corialanus Novigrad, Baron Gautsch, Sv. Ivan, S-57 na Pelješacu i w obrębie znalezisk przy Zirja, stągwie Cavtat.
  Wszystkim, którzy szukają takich niezapomnianych wrażeń, ale nie chcą ponosić wydatków na kosztowny sprzęt, zezwolenia i kursy nurkowe, proponujemy zabrać ze sobą maskę, fajkę i płetwy i tuż spod powierzchni morza podziwiać podwodny świat Adriatyku. Z pewnością zachwyci nas swoimi barwami i niezwykłością.

 • do góry

  Opieka medyczna i pomoc w nagłych wypadkach

  Mimo istniejącej międzynarodowej umowy z Chorwacją o współpracy w dziedzinie służby zdrowia, która dotyczy pomocy lekarskiej, warto się ubezpieczyć, gdyż pomoc ta jest świadczona w bardzo ograniczonym zakresie, np. jako pierwsza pomoc ofiarom wypadków drogowych. Samo ubezpieczenie gwarantujące zwrot kosztów ewentualnego leczenia nie jest drogie, ale wizyta u lekarza lub, co gorsza, leczenie szpitalne bez takiego ubezpieczenia kosztuje bardzo dużo. Aby uzyskać doraźną pomoc medyczną, wystarczy udać się z paszportem do przychodni, gabinetu lekarskiego lub szpitala. W większości wypadków trzeba zapłacić za wizytę (a sporo to kosztuje!!!), ale jeżeli mamy ubezpieczenie z kraju, wystarczy wziąć od lekarza zaświadczenie z nazwiskiem pacjenta, numerem ubezpieczenia, diagnozą i opisem przeprowadzonego badania czy leczenia, a w kraju dostaniemy zwrot kosztów. Prywatna wizyta lekarska kosztuje od 20 do 30 EUR. Za dobę spędzoną w szpitalu trzeba zapłacić ok. 50 EUR (nie pokrywa to kosztów operacji oraz leków).

 • do góry

  Palenie

  W chorwackich restauracjach i hotelach nie wolno palić, a grzywna za złamanie tego przepisu może wynosić do 130 EUR.

 • do góry

  Paliwo

  Sieć stacji benzynowych jest dobrze rozbudowana. Prawie wszystkie czynne są w godz. 6.00–21.00, a niektóre nawet do 22.00. Na większych drogach przelotowych stacje są czynne 24 godziny. Sprzedawane paliwa to: Eurosuper plus 98, Eurosuper 95, Eurodiesel, Diesel (więcej na http://www.hak.hr, http://www.ina.hr). Można zatankować zaraz po przekroczeniu granicy (np. w mieście Čakovec są dwie całodobowe stacje sieci OMV). Ceny benzyny za litr: 98 – 7,60 HRK, 95 – 7,54 HRK, diesel – 6,44 HRK, eurodiesel – 6,64 LPG 3,69 HRK. Na niektórych wyspach paliwo jest droższe nawet o 8–10 %.

 • do góry

  Pamiątki

  Jadąc do Chorwacji, nie należy nastawiać się, że przywieziemy mnóstwo „souvenirów”. Najlepszą pamiątka z pobytu będą własne zdjęcia i wspomnienia – w końcu jedzie się tam dla widoków, zapachów, smaków, słońca, ciepłego morza i leniwie upływających chwil. Ale jeśli koniecznie chcemy coś kupić…
  Symbolem Chorwacji są krawaty, które tu wymyślono. Jest to raczej droga pamiątka lub prezent (jakość jest naprawdę wysoka). Można je dostać w każdym większym mieście (a oto kilka adresów: Croata Boutiques, ul. Kaptol 13, Zagrzeb, +385 1 4814600; Boutique Croata, ul. Mihovilova Širina 7, Split, +385 21 346336; Adamićeva 17, Rijeka; Trg Aute Starčevića 12, Osijek; Pred Dvorom 2, Dubrownik; Široka ulica 24 (Kalelarga), Zadar). Jako pamiątkę można również kupić kamienne płytki i ozdoby z napisami zrobionymi głagolicą lub z motywem chorwackiej plecionki – słynnej pletenicy. Dużą popularnością cieszą się lalki w strojach ludowych, flagi, breloczki, widokówki na płytach CD. Inną, bardziej praktyczną pamiątką, która przywodzi na myśl ten kraj, będzie oliwa z oliwek (kupiona w sklepie w oryginalnej butelce lub na bazarze) lub olejki eteryczne lawendowe i rozmarynowe, suszone figi i muszle (najlepiej samodzielnie wyłowione).
  Można również kolekcjonować pamiątki charakterystyczne dla poszczególnych regionów kraju. Na Istrii będzie to rakija z owoców, w Puli – kamienne rzeźby z wzorami rzymskimi, na wyspie Cres – wizerunki delfinów i sępów. W Rijece bez wahania można kupić maszkarony – symbol stolicy karnawału jakim jest to miasto, Morčicia lub miniatury zvončarów. W środkowej części kraju – na północ od Slavonskog Broda – warto podziwiać różnorodność haftów na obrusach, serwetkach, ręcznikach, kocach. W Sinju nie wolno zapomnieć o lalkach Sinjskich Alkarów lub choćby o elemencie ich ubioru – zbroi czy samym kółku, do którego celują zawodnicy w corocznych turniejach, a na wyspie Pag o Paškich koronkach (čipki), a więc wykonanych z nich obrusach, pościeli, chusteczkach do nosa… Podczas pobytu w Dalmacji można kupić sobie dalmatyńskie serce, płyty z muzyką ludową wykonywaną przez zespoły folklorystyczne – Dalmatinske klape, zazwyczaj śpiewane na kilka głosów z akompaniamentem gitary lub mandoliny, albo rzeźbę psa dalmatyńczyka – symbolu Dalmacji. Na wyspie Brač powodzeniem cieszą się wyroby z Bračkiego kamienia (np. kamienne domki), a na Korčuli przedmioty związane z grą rycersko-ludową Moreška lub sławnym podróżnikiem Marco Polo.

 • do góry

  Parkingi

  Parkingi w miastach są dobrze oznakowane i zwykle dość duże. Niestety opłaty za parkowanie są wysokie. Wynoszą od 5 do nawet 10 HRK za godzinę. Dodatkowo w większych miastach utworzono kilka stref parkowania, im bliżej centrum, tym krótszy jest maksymalny czas postoju, który w samym centrum może być ograniczony nawet do 2 godzin. Kary za brak opłaty na wybrzeżu to najczęściej blokada na koło (80–150 HRK) lub odholowanie samochodu (120–250 HRK). W stolicy kary są jeszcze wyższe (od 250 HRK wzwyż), a samochód zaparkowany w sposób utrudniający ruch lub w miejscu niedozwolonym jest natychmiast odholowywany, a na kierowcę jest nakładany wysoki mandat.

 • do góry

  Poczta

  Urzędy pocztowe (hrvatska pošta i telekomunikacije) w większych miejscowościach są czynne w dni powszednie w godz. 8.00–20.00, w mniejszych miasteczkach tylko do 14.00. W soboty w godz. 8.30–14.00. W miejscowościach turystycznych dyżurne urzędy pocztowe są czynne także w weekendy.
  Widokówka kosztuje 1,8–10 HRK, w zależności od wielkości i kształtu. Znaczek pocztowy do Polski na standardową widokówkę kosztuje ok. 3,5 HRK. Znaczki pocztowe (marka) można kupić również w kioskach.

 • do góry

  Prawo jazdy

  Od podróżujących samochodem wymaga się zwykłego prawa jazdy (nie międzynarodowego).

 • do góry

  Przepisy drogowe

  Od 17 czerwca w Chorwacji obowiązuje nowy Kodeks Drogowy, zawierający dużo zmian w stosunku do poprzednich wersji. Dozwolona zawartość alkoholu we krwi została zwiększona i obecnie wynosi 0,5 promila (nie dotyczy to jednak kierowców zawodowych i kierowców w wieku 16–24 lata, dla których utrzymano wartość 0,0 promila). Złamanie przepisu grozi karą od 700 do 2100 EUR, odebraniem prawa jazdy na rok lub dwa, a nawet karą pozbawienia wolności do 6 miesięcy. Stosowanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe, podobnie jak jazda na motorze w kasku (przepisy zazwyczaj lekceważone). Wprowadzono zakaz używania telefonów komórkowych podczas prowadzenia pojazdu, zaleca się również jazdę z włączonymi światłami w dzień, a po zmierzchu, podczas jazdy w ograniczonej widoczności i w okresie jesienno-zimowym jest to obowiązkowe (kara za niedostosowanie się do przepisu to ok. 70 EUR). Kierowca i każdy pasażer musi dysponować kamizelką odblaskową, w samochodzie musi być trójkąt ostrzegawczy i apteczka.
  Prędkość należy dostosować do panujących warunków i pamiętać o jej ograniczeniach: 50 km/godz. na terenie zabudowanym, 90 km/godz. poza terenem zabudowanym, 110 km/godz. na drogach ekspresowych, 130 km/godz. na autostradach, 80 km/godz. dla samochodów z przyczepami lub dla samochodów kempingowych, 40 km/godz. dla pojazdów holujących drugi pojazd.
  Turysta powinien obowiązkowo posiadać dowód rejestracyjny pojazdu i OC. „Zielona karta” nie jest już wymagana w Chorwacji (należy ją jednak posiadać, gdy wybieramy się w podróż tranzytem przez Serbię i Czarnogórę lub Bośnię i Hercegowinę np. do Dubrownika).
  Pojazdy zaparkowane w niedozwolonych miejscach najczęściej w krótkim czasie są odholowywane na parkingi policyjne, a na ich właścicieli nakładane są wysokie kary pieniężne.

 • do góry

  Telekomunikacja

  Najtańsze połączenie telefoniczne uzyskamy, dzwoniąc z rozmównicy. Można ją znaleźć w każdym urzędzie pocztowym (minuta z Polską – ok. 3,5 HRK). Można również skorzystać z licznych automatów telefonicznych na karty chip (telefonska kartica), które są sprzedawane na poczcie lub w kiosku. Najtańsza (50 impulsów) kosztuje 50 HRK i wystarcza na kilkunastominutową rozmowę z Polską. Karty mają 50, 100, 200, 500 i 1000 impulsów. Wieczorem i nocą (22.00–7.00) rozmowy są tańsze.
  Aby zadzwonić z Polski do Chorwacji, należy wybrać numer kierunkowy do Chorwacji 00385, następnie numer kierunkowy miasta, a potem numer abonenta. Dzwoniąc z Chorwacji do Polski, wykręcamy 0048, później numer kierunkowy miasta, a następnie numer abonenta. Numery kierunkowe miast w Chorwacji znajdziemy na każdej poczcie.

 • do góry

  Transport publiczny

  Prom. Podstawą komunikacji w przybrzeżnym pasie kraju są liczne promy, statki i wodoloty. Oczywiście tylko dzięki nim można dostać się na wyspy. Można również przepłynąć z jednego końca Chorwacji na drugi, choć nie będzie to tanie rozwiązanie. W sezonie letnim ruch linii promowych jest wzmożony, kursują także wodoloty. Wszystkie informacje o cenach i rozkładzie promów można znaleźć na stronie Chorwackiej Kompanii Morskiej Jadrolinia (głównego przewoźnika, obsługującego większość linii; http://www.jadrolinija.hr) lub stronach poszczególnych regionów (region lošinjski: http://www.losinjska-plovidba.hr, region wyspy Rab: http://www.rapska-plovidba.hr, region korčulański: http://www.korcula.net/grad/pitanja). Można również skorzystać z usług włoskich przewoźników: Adriatica (http://www.adriatica.it, http://www.jadroagent.hr), SNAV (http://www.snav.it), C/F Azzurra (http://www.azzurraline.com). Więcej informacji dotyczących przejazdów promami znajduje się przy opisach poszczególnych miejscowości.

  Pociąg. Większe miasta w Chorwacji, z wyjątkiem Dubrownika, połączone są siecią kolejową (Zagrzeb, Pula, Rijeka, Zadar, Split, Szybenik, Knin, Metković, Ploče). Ostatnią stacją w Dalmacji jest Split. Zaletą tej formy transportu jest niższa cena biletu na przejazd pociągiem osobowym od autobusu czy nawet samochodu oraz brak stresów związanych z oglądaniem przepaści, ale niestety podróż trwa znacznie dłużej. Chorwackie Koleje Państwowe mają siedzibę w Zagrzebiu na ul. Mihanovićeva 12; +385 1 4577111, faks: +385 1 4577730; http://www.hznet.hr.
  Autobus. W samej Chorwacji dosyć często między większymi miastami i wewnątrz regionów kursują autobusy lokalne (linia intercity, Zagrzeb, Rijeka, Rovinj, Poreč, Pula, Cres, Krk, Crikvenica, Zadar, Biograd, Vodice, Szybenik, Trogir, Split, Makarska, Metković, Ploče, Korčula, Dubrownik). Nie ma więc problemów z podróżowaniem w ten sposób. Największy chorwacki przewoźnik to firma Autotrans, Trg Žabica 1, 51000 Rijeka; +385 51 660300, 302010, faks: +385 51 211988; autotrans@ri.t-com.hr, http://www.autotrans.hr.

  Samolot. Chorwackie linie Croatia Airlines (http://www.croatiaairlines.hr) prowadzą regularne loty między Zagrzebiem a innymi dużymi miastami Chorwacji i Europy. Głównym lotniskiem jest port lotniczy w Zagrzebiu, położony 17 km od miasta (Pleso bb, p.p. 40; +385 1 060320320 – informacja, +385 1 4562222; http://www.zagreb-airport.hr). W godz. 7.30–16.30 z terminalu i 7.00–17.00 z lotniska kursują autobusy na dworzec autobusowy w Zagrzebiu, ul. Držićeva, przejazd ok. 25 min. W Chorwacji jest wiele innych lotnisk międzynarodowych oraz sporo lotnisk sportowych. Największe to: Split (położone 25 km od miasta; Cesta dr. Franjo Tudjman 96 p.p.2; +385 21 203555; http://www.split-airport.hr), Dubrownik (18 km od miasta; 20117 Ćilipi – Konavle; +385 20 773100; http://www.airport-dubrovnik.hr), Osijek (20 km od miasta; ul. Vukovarska 67, Klisa; +385 31 514400; e-mail: zracna-luka-osijek@os.t-com.hr, http://www.osijek-airport.hr), Zadar (8 km od miasta; Zračna Luka d.o.o, p.p. 367; +385 23 205800; http://www.zadar-airport.hr), Rijeka (27 km od miasta; Omišalj, wyspa Krk, p.p. 29; +385 51 842132; http://www.rijeka-airport.hr), Pula (7 km od miasta; Valtursko polje bb, p.p. 89; +385 52 530105; e-mail: operations@airport-pula.hr, http://www.airport-pula.hr), wyspa Brač (Terminal bb; +385 21 559701; info@airport-brac.hr, http://www.airport-brac.hr), Lošinj (Privlaka 19, p.p.61; +385 51 235148; e-mail: info@airportmalilosinj.hr, http://www.airportmalilosinj.hr).
  Z większości lotnisk można dostać się do okolicznych miast połączeniem autokarowym.

 • do góry

  Zagrożenia

  Chorwacja jest krajem bardzo bezpiecznym. Rzadko zdarzają się tu kradzieże kieszonkowe lub kradzieże rzeczy pozostawionych na plaży (w Chorwacji zostawia się je tam bez opieki nawet na kilka godzin). Nie ma też obaw co do bezpieczeństwa osobistego, o każdej porze dnia i nocy można wybrać się na spacer, można być również spokojnym o samochód, nawet bardzo luksusowy. Szczególnie bezpiecznie jest na wyspach. Pamiętać jednak należy, że również Polacy są zobowiązani do takiego zachowania. W okresie wzmożonego ruchu turystycznego warto jednak zachować minimum zasad bezpieczeństwa. Proponujemy nie nosić przy sobie dużych ilości gotówki oraz ważnych dokumentów lub trzymać je w specjalnym pasie lub woreczku na szyi pod ubraniem, w samochodzie i namiocie nie zostawiać cennych przedmiotów – kamery, aparatu fotograficznego, zrobić kserokopie paszportu, prawa jazdy itp., a także przechowywać je w innym miejscu niż oryginały.
  Dosyć niebezpieczne są natomiast chorwackie drogi, zwłaszcza w górach i na wybrzeżu. Polscy kierowcy, nawet dobrzy, nie są na ogół przyzwyczajeni do panujących tu warunków. Należy też uważać na szybko jeżdżących Chorwatów i nie naśladować ich! Znają drogę i zakręty, mają więc nad nami dużą przewagę, a my – po długiej podróży – możemy mieć zwolniony czas reakcji. Trzeba również zwracać uwagę na znaki ostrzegające przed spadającymi na szosę kamieniami. Na tak oznaczonych odcinkach najlepiej zwolnić.
  Co roku latem w Chorwacji wybuchają pożary lasów, zagrażające czasami nawet miejscowościom turystycznym, dlatego obowiązuje zakaz wzniecania ognia! Do gaszenia pożarów wykorzystywane są m.in. niewielkie żółte samoloty, tzw. kanadiery, zabierające jednorazowo kilkaset litrów wody. Woda pobierana jest z morza. Jeżeli zauważymy na plaży taki samolot, najlepiej wyjść z wody, aby piloci mogli bezpiecznie i szybko zapełniać pojemnik i ugasić pożar.
  W Chorwacji nie grożą nam raczej egzotyczne choroby, nie ma więc obowiązkowych szczepień. Podczas wypoczynku nad Adriatykiem Polacy często natomiast cierpią na poparzenia słoneczne i przegrzanie organizmu. Dlatego należy pamiętać o zabezpieczeniu skóry kremami lub olejkami do opalania z wysokimi faktorami (szczególnie przez pierwszych kilka dni) i unikać długiego przebywania na słońcu, przydatne są również nakrycia głowy i okulary przeciwsłoneczne. Ponieważ wybrzeże i dno morskie pokryte jest ostrymi kamieniami i muszlami oraz jeżowcami, niezbędne staje się odpowiednie obuwie (klapki, sandały, tenisówki, plastikowe zapinane buciki lub buty neoprenowe, które można kupić na miejscu za ok. 40–50 kun). Nie należy lekceważyć ran wywołanych przez nadepnięcie na jeżowca – ułamane końcówki kolców należy jak najszybciej wyciągnąć ze stóp, w przeciwnym wypadku wbijają się głębiej i mogą wywołać zakażenie.
  Spacerując po wygrzanych słońcem kamiennych rumowiskach, zaroślach itp. należy uważać na żmije; na dłuże wycieczki najlepiej wybrać się w wysokim turystycznym obówiu.
  Telefony alarmowe: policja – 92, straż pożarna – 93, pogotowie – 94

 • do góry

  Zakupy, sprawy urzędowe

  Większość chorwackich sklepów w lecie jest czynna w dni powszednie i w soboty w godz. 8.00–21.00, w niedziele 8.00–14.00, Urzędy i biura przyjmują interesantów w dni powszednie w godz. 8.00–16.00.

  do góry

Chorwacja: Informacje praktyczne

Na podstawie: Chorwacja. W kraju lawendy i wina.
Informacje prezentowane na tej stronie pochodzą z przewodnika wydanego w 2010 roku.
Aby zgłosić poprawki, kliknij tutaj »

Przed wyjazdem

 • Źródła informacji o kraju

  Osoby wyjeżdżające do Chorwacji bez trudu znajdą potrzebne im informacje. Jednym z miejsc, w którym można uzyskać dane dotyczące wyjazdu i pobytu (np. zasad przyznawania wiz pobytowych czy przepisów celnych), jest Ambasada Chorwacji w Polsce (ul. Ignacego Krasickiego 25, 02-628 Warszawa; \ 22 8442393, 8443994, faks: 22 844 48 08, 844 22 70; / croemb.warszawa@mvpei.hr, http://pl.mfa.hr) oraz Informacja Konsularna polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (\ 22 5239451; / http://www.msz.gov.pl).Najważniejszym źródłem informacji jest jednak Narodowy Ośrodek Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji w Polsce (ul. Koszykowa 54, 00-675 Warszawa; \ 22 8285193, faks: 22 8285190; / info@chorwacja.home.pl, http://pl.croatia.hr) lub bezpośrednio w Chorwacji Hrvatska turistička zajednica (ul. Iblerov trg 10/IV, 10000 Zagrzeb; \ +385 1 4699333, faks: +385 1 4557827; / info@htz.hr, http://www.htz.hr, http://www.croatia.hr).Prawie każdego roku w każdym większym polskim mieście organizowane są targi turystyczne, na których znajduje się stoisko Chorwacji. Można wtedy porozmawiać z przedstawicielami Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji, poznać warunki oferowanych wczasów oraz skosztować chorwackiego wina. Warto też poszukać informacji w Internecie. Istnieją polskojęzyczne serwisy, poświęcone Chorwacji – m.in. / http://www.bezdroza.com, można także skorzystać z praktycznych rad umieszczonych na forum podróżników – / http://www.travelbit.pl.

 • do góryFormalności wizowo-paszportowe

  Na podstawie decyzji Rządu Republiki Chorwacji obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, którzy przebywają w Republice Chorwacji do 90 dni, mogą przekroczyć chorwacką granicę na podstawie ważnego dowodu osobistego. Warto jednak zabrać ze sobą paszport, ponieważ w przypadku konieczności skorzystania z usług medycznych (na podstawie umowy dwustronnej podpisanej pomiędzy RPL a FNRJ) potrzebny jest paszport. Na stronie MSZ można dowiedzieć się również, że „jest to uregulowanie wewnętrzne Republiki Chorwacji i przy przekraczaniu granicy chorwackiej na podstawie dowodu osobistego dochodzi do naruszania postanowień prawa polskiego. Turyści legitymujący się w Chorwacji tylko dowodem osobistym mogą spotkać się także z innymi problemami lub utrudnieniami, np. przy korzystaniu z bezpłatnej opieki medycznej w nagłych przypadkach, z niektórych usług banków, poczt czy Western Union. Dlatego też obywatele polscy przy przekraczaniu granicy chorwackiej nadal powinni posługiwać się paszportem.” Dzieci mogą być wpisane do paszportów rodziców albo mieć paszport własny, jednak kiedy podróżują bez rodziców lub opiekunów prawnych (zgodnie z art. 8. Ustawy o obcokrajowcach) powinny posiadać poświadczone pełnomocnictwo (rodziców lub opiekunów prawnych). Przy przekroczeniu granicy osoby takie powinny okazać potwierdzoną notarialnie zgodę zawierającą: dane osobiste opiekuna prawnego, dane osobiste osoby małoletniej, cel i okres pobytu w Republice Chorwacji, termin pobytu w Republice Chorwacji, okres ważności zgody, oraz podpis opiekuna prawnego. Zgoda powinna być przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego na język chorwacki lub angielski. Zgoda nie jest wymagana, gdy osoba małoletnia posiada paszport oraz: podróżuje samolotem i dysponuje odpowiednim dokumentem wydanym przez przewoźnika (zgodnie ze standardami IATA), lub jest wymieniona na liście uczestników wycieczki szkolnej, sporządzonej przez szkołę organizującą wyjazd i przetłumaczonej na język chorwacki lub angielski, lub jest wymieniona na liście uczestników imprezy sportowej lub kulturalnej.
  Planując dłuższy pobyt w Chorwacji niż dozwolone trzy miesiące, należy postarać się o wizę pobytową (zezwolenie na pobyt tymczasowy), którą wydaje Ambasada Chorwacji w Polsce (ul. Ignacego Krasickiego 25, 02-628 Warszawa; 228442393, 8443994, faks: 22 844 48 08, 844 22 70; croemb.warszawa@mvpei.hr, http://pl.mfa.hr).

 • do góryPrzepisy celne

  Do Chorwacji można wwieźć i wywieźć z niej dowolną sumę w obcej walucie, bez deklaracji celnej do równowartości 40 000 HRK, natomiast w walucie chorwackiej do 15 000 HRK. Na przedmioty osobistego użytku nie ma cła, wwożąc sprzęt specjalistyczny i techniczny, należy zgłosić go na granicy. Obowiązuje limit wwozu wyrobów alkoholowych (1 l napojów wysokoprocentowych lub 2 l napojów o zawartości alkoholu do 22%, 1 kg kawy lub herbaty na osobę.), a także perfum (do 50 ml) i papierosów (do 200 sztuk lub do 50 cygar, a tytoniu do 250 g). Turyści mogą ubiegać się o zwrot podatku VAT (PDV), jeżeli dokonali zakupów i pojedynczy rachunek za nie przekracza 500 kun (nie dotyczy to dowodów zakupu benzyny, ropy i wyrobów ropopochodnych). O specjalne poświadczenie zakupu – tzw. czek podatkowy (Porezni čekTax Cheque) – można poprosić obsługę sklepu. Opuszczając Chorwację, należy przedstawić ten czek odpowiednim służbom, które po weryfikacji wypłacają należny zwrot podatku w kunach. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać w Zarządzie Celnym Republiki Chorwacji (+385 1 6102333; ured-ravnatelja@carina.hr, http://www.carina.hr). Zabroniony jest przewóz przez granicę narkotyków.
  Od 21 maja 2009 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące wwozu żywności na potrzeby własne w bagażu turystycznym, znacznie podwyższające limity ilości przewożonej żywności np. do 10 kg na osobę: mięsa, mleka, wyrobów mięsnych, wyrobów mlecznych, natomiast bez ograniczeń można wwozić: chleb, ciasto, makarony (bez zawartości np. nadzienia mięsnego), wyroby cukiernicze, ekstrakty i koncentraty mięsne, oliwki nadziewane rybą, dodatki do potraw, zupy i przyprawy w oryginalnych opakowaniach, inne artykuły spożywcze nie zawierające mięsa oraz wyrobów mlecznych, zawierające mniej niż 50% przetworzonych jaj, lub wyrobów rybnych. Szczegółowy wykaz można znaleźć na stronie: http://www.zagrzeb.polemb.net.
  Przewożone przez teren Chorwacji zwierzęta domowe powinny posiadać: paszport, wszczepiony chip i aktualną książeczkę szczepień.

 • do góryPieniądze

  Jednostką monetarną w Chorwacji od roku 1991 jest 1 kuna (Kn, HRK), 1 kuna to 100 lip. Banknoty mają nominały: 1000, 500, 200, 100, 50, 20, 10 i 5 kun, monety zaś: 25, 5, 2 i 1 kun oraz 50, 20, 10, 5, 2 i 1 lipa. Waluty obce (również złotówki) można wymieniać we wszystkich bankach, a także w kantorach (mjenjačnica), urzędach pocztowych, agencjach turystycznych i hotelach. Przy wymianie dolarów potrzebny jest paszport. W bankach oraz niektórych kantorach nie jest pobierana prowizja od transakcji (w pozostałych miejscach wynosi ona ok. 1,5–3,5%). Czeki podróżne (euroczeki) można realizować jedynie w bankach – otrzymuje się za nie kuny. Przed wyjazdem można sprawdzić bieżący kurs kuny w internecie: http://www.xe.net/ucc. Czy opłaca się w Chorwacji płacić walutą obcą, np. euro czy dolarami? Zdecydowanie nie, choć przy drobnych kwotach straty mogą być nieduże. Kurs liczony jest przez miejscową obsługę orientacyjnie, oczywiście zawsze na swoją korzyść. Z pewnością nikt nie przyjmie złotówek

 • do góryUbezpieczenie

  Jeżeli wybieramy się w podróż samochodem, ważne jest sprawdzenie terminu ważności ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, obowiązującego posiadaczy pojazdów mechanicznych, oraz ważności badania technicznego pojazdu, bez którego ubezpieczenie OC jest nieważne.
  Można rozważyć także ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego, choć na terenie Chorwacji kradzieże zdarzają się rzadko.
  Turyści, którzy wyjeżdżają za granicę na wczasy lub wycieczkę organizowaną np. przez biuro podróży, powinni sprawdzić, czy w cenę wliczone jest ubezpieczenie kosztów leczenia. Jeżeli tak, to w jakiej firmie biuro je wykupiło i jakie wybrało kwoty gwarancyjne. Są to zazwyczaj kwoty niewielkie, ponieważ biura podróży na ogół ubezpieczają swoich klientów na najniższe sumy gwarancyjne. Jeśli uczestnicy wczasów czy wycieczki nie zostali ubezpieczeni przez organizatora wyjazdu od kosztów leczenia ubezpieczenie obejmuje tylko następstwa nieszczęśliwych wypadków, a za ewentualną pomoc medyczną za granicą turyści będą musieli zapłacić z własnej kieszeni. Pełny pakiet ubezpieczeniowy wykupiony w towarzystwie ubezpieczeniowym zapewni nam całkowite odszkodowanie w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu podczas wakacyjnego wyjazdu

 • do góryZabezpieczenia medyczne

  Polacy przebywający na terenie Chorwacji mają prawo do bezpłatnej opieki medycznej tylko w razie nagłej potrzeby (poważny wypadek itp.). Ponieważ Polska podpisała konwencję o ubezpieczeniu zdrowotnym, aby uzyskać doraźną pomoc medyczną, wystarczy udać się z paszportem do przychodni, gabinetu lekarskiego lub szpitala. W większości wypadków trzeba zapłacić za wizytę (a sporo to kosztuje!!!), ale jeżeli mamy ubezpieczenie z kraju, wystarczy wziąć od lekarza zaświadczenie z nazwiskiem pacjenta, numerem ubezpieczenia, diagnozą i opisem przeprowadzonego badania czy leczenia, a w kraju dostaniemy zwrot kosztów. Prywatna wizyta lekarska kosztuje od 20 do 30 EUR. Za dobę spędzoną w szpitalu trzeba zapłacić ok. 50 EUR (nie pokrywa to kosztów operacji oraz leków).

  do góry

Przejazd

 • Podróż samolotem

  W sezonie (od czerwca do końca września) z Warszawy można codziennie dostać się samolotem do Splitu i Zagrzebia bez przesiadek, oraz do Dubrownika i Zadaru z przesiadką. Loty bezpośrednie oferują: LOT (http://www.lot.com) i Transavia (http://www.transavia.com), natomiast z przesiadką: Lufthansa (http://www.lufthansa.com) i Austrian Airlines (http://www.aua.com). Ceny biletu zależne są od terminu rezerwacji, terminu wylotu i powrotu, oraz ilości pozostałych wolnych miejsc. Bilet w obie strony kosztuje 500–2000 zł. Poza sezonem również utrzymywane są codzienne połączenia, ale z przesiadką w Monachium, Frankfurcie lub Wiedniu. Loty z przesiadką są z reguły tańsze. Bilety najlepiej rezerwować kilka miesięcy wcześniej, wtedy cena jest zwykle najkorzystniejsza i oscyluje w dolnej granicy (500–1000 zł za bilet w obie strony). Aktualnie nie ma bezpośrednich, regularnych połączeń lotniczych z Chorwacją z innych (niż Warszawa) miast Polski.
  Istnieje wiele kombinacji lotów z przesiadkami z różnych miast Polski do Chorwacji, jednak połączenia te nie są obsługiwane jako regularne linie lotnicze, dlatego aktualne możliwości przelotów należy sprawdzać (najlepiej kilka miesięcy przed planowanym lotem) w biurach podróży, lotniczych serwisach internetowych lub bezpośrednio w poszczególnych liniach lotniczych.

 • do góryPodróż pociągiem

  Do dziś Polacy nie doczekali się bezpośredniego połączenia kolejowego z Chorwacją. Dojazd pociągiem wymaga co najmniej jednej przesiadki w Budapeszcie lub w Wiedniu i w przypadku połączenia Warszawa – Zagrzeb trwa od 16 do 24 godzin. Najtańszy bilet kolejowy (w 2 klasie) w jedną stronę kosztuje ok. 500–600 zł Wszystkie informacje o rozkładzie jazdy dostępne są na stacjach PKP oraz w internecie (http://www.pkp.pl). Jeden z najpopularniejszych europejskich rozkładów jazdy pociągów międzynarodowych znajdziemy na stronie: http://www.reiseauskunft.bahn.de. Warto też porównać ceny biletów w firmach Inter Rail, Wasteels lub Euro Domino. Z powodu kosztów i czasu nie jest to jednak polecany środek transportu.
  Przykładowa trasa: wyjazd z dworca Warszawa Centralna o godz. 6.25, w Wiedniu Südbf (Ost) jesteśmy o godz. 14.02, skąd odjeżdżamy o godz. 15.56 i docieramy na dworzec główny w Zagrzebiu o godz. 22.34. Podróż trwa niewiele ponad 16 godzin, pociągi kursują codziennie.
  Inna możliwość: wyjazd z dworca Warszawa Centralna o godz. 21.03, przyjazd do Wiednia Meidling o godz. 6.08, przesiadka – o godz. 7.33 odjazd pociągu, i przyjazd na dworzec główny w Zagrzebiu o godz. 13.33. Czas podróży – 16 godzin 30 minut, pociągi kursują codziennie.

 • do góryPodróż samochodem

  Osoby wybierające się do Chorwacji własnym samochodem mają do wyboru dwie trasy: przez Słowację i Węgry lub przez Czechy, Austrię i Słowenię. Większość słusznie wybiera tę drugą możliwość, gdyż na terenie Czech i Austrii prawie cały czas można jechać autostradami lub drogami szybkiego ruchu. Mimo że trasa przez Słowację i Węgry, jeżeli porównać liczbę pokonywanych kilometrów, wydaje się krótsza, a ponadto na Węgrzech utworzono płatne autostrady, to przejazd przez Słowację prowadzi przez kręte i dosyć wąskie drogi utrudniające i wydłużające podróż.
  Trasa przez Słowację i Węgry: Granicę przekraczamy w Chyżnem i kierujemy się do Bańskiej Bystrzycy, dalej jedziemy do Budapesztu przez miejscowość Szekesfehérvár, wzdłuż Balatonu, następnie przez Nagykanizsa do Varaždinu i Zagrzebia, a dalej autostradami na Istrię, Kwarner lub do Zadaru i lokalną drogą do Splitu. Udając się do południowej Dalmacji, można odbić na drogę przez wschodnią Chorwację i Bośnię i Hercegowinę.
  Trasa przez Czechy, Austrię i Słowenię: Zmierzając w region Istrii lub Kwarneru, przejeżdżamy przez Ołomuniec (Olomouc), Brno i Mikulov, dalej przez Wiedeń, Graz, Maribor, Celje, Lublanę, Postojną, skąd można odbić na Koper lub Rijekę. Jadąc przez Maribor i Krapinę, dociera się do Zagrzebia. Z Wiednia można też kierować się przez Bruck do Klagenfurtu, a dalej przez Lublanę do Rijeki. Podróżując przez Czechy i Austrię, warto zatrzymać się w strefie wolnocłowej na granicy czesko-austriackiej koło miasta Znojmo, gdzie sklepy, hotele i kawiarnie zbudowano w formie bajkowych zamków, smoków i samolotów. Ceny są tu naprawdę konkurencyjne.
  Przejeżdżając przez Czechy, Słowację, Austrię i Węgry praktycznie nie da się ominąć autostrad i dróg szybkiego ruchu. Są one płatne – należy kupić odpowiednią winietkę naklejaną na szybę. Są one dostępne na granicy, na poczcie oraz stacjach benzynowych za granicą kraju, ale np. w nocy w Austrii i na Słowacji stacje benzynowe i kioski mogą być zamknięte. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, najlepiej kupić je jeszcze w Polsce. Można to zrobić w najbliższym ośrodku Polskiego Związku Motorowego (Zarząd Główny PZM, ul. Kazimierzowska 66, 02-518 Warszawa; 22 8499361, faks: 022 8481951; office@pzm.pl, http://www.pzm.pl, http://www.pzmtravel.com.pl).
  Udającym się w okolice Dubrownika polecić można przejazd przez Bośnię i Hercegowinę. Polaków wjeżdżających do tego kraju nie obowiązują wizy. Osoby udające się tranzytem na chorwackie wybrzeże granicę chorwacko-bośniacką przekroczą w Metkoviciu, skąd przez Mostar, niezwykle malowniczą doliną Neretwy, można dotrzeć nad morze. Warto pamiętać, że na przejazd przez Bośnię i Hercegowinę wymagana jest Zielona Karta.

 • do góryPodróż autokarem

  Chorwacja ma doskonałe połączenia autokarowe ze Szwajcarią, Francją, Niemcami i Słowacją, nie ma natomiast stałych połączeń autobusowych między Polską a Chorwacją). Jedynie w sezonie letnim można wykupi przejazdy w biurach podróży, które organizują wczasy w Chorwacji. Autobusy wyruszają wówczas ze wszystkich dużych miast Polski. Bilet na sam przejazd kosztuje zwykle ok. 250–350 zł w jedną stronę, lub 400–500 zł w obie.Biuro przewozowe Glob Tourist (Agata i Piotr Banach, ul. Wojska Polskiego 28a/5, Kołobrzeg; \ 94 3545419, faks: 94 3542677; / info@globtourist.pl, http://www.globtourist.xt.pl) wysyła raz w tygodniu od maja do października autobusy z Kołobrzegu przez Koszalin, Słupsk, Gdynię, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Warszawę, Wrocław, Łódź, Polichno, Opole, Częstochowę, Kraków, Katowice, Żory i Cieszyn. Miejscami docelowymi są: Karlovac, Zadar, Sukosan, Biograd na moru, Vodice, Szybenik, Trogir, Marina Kastela i Split. Dla załóg, które wyczarterują w biurze jacht, przejazd autokarowy na trasie Polska – Chorwacja – Polska jest w cenie 395 zł/os., bilet w jedną stronę: 280 zł/os. Dla osób, które chcą skorzystać wyłącznie z transportu – przejazdu autokarowego: 280–360 zł/os. w jedną stronę lub 395–510 zł/os. w obie strony. Cena zależy od miejsca podróży.Biuro Podróży RETMAN s.c (ul. Reymonta 51, Opole; \ 77 4547535, 77 4426300, 77 4426301, 77 4513930, 77 4513931, faks: 77 4544768; / http://retman.pl) oferuje przejazdy na dwóch trasach: TRASA "A" – Split, wyjazd z Polski w każdy piątek od maja do października: Zagreb – Karlovac – Zadar – Sukosan – Sv.Filip & Jakov – Biograd na moru – Pirovac – Vodice – Szybenik – Primosten – Rogoznica – Marina – Trogir – Kastel Stari – Split; TRASA "B" – Vodice, wyjazd z Polski w każdy poniedziałek od czerwca do września: Zagreb – Karlovac – Pag – Novalja – Petrćane – Zadar – Sukosan – Sv.Filip & Jakov – Biograd na moru – Pirovac – Vodice – Szybenik. Miejsce odjazdu autokaru TRASA ZACHODNIA: Wrocław – Oława – Brzeg – Opole – Strzelce Opolskie – Gliwice – Katowice – Czechowice Dziedzice, TRASA CENTRALNA: Warszawa – Zajazd Górski – Łódź – Częstochowa – Katowice – Żory – Cieszyn – Bielsko-Biała. Przejazd w jedną stronę 300 zł, w dwie strony 400 zł.Biuro Podróży Euro Pol Tour sp. z o.o. (al. Korfantego 79, Katowice; \ 32 2530207, faks: 32 2587495; / europol@europol.com.pl, http://www.europol.com.pl), oferuje przewóz od maja do września na trasie: Katowice – Bielsko-Biała – Cieszyn – Czechy – Austria – Słowenia – Chorwacja. Powroty z Chorwacji z miast: Medulin, Pula, Rovinj, Porec. W ofercie również dojazdy do Katowic z Wrocławia, Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Opola, Częstochowy i Krakowa. Bilet dla osób nie korzystających z oferty Euro Pol Tour, a jedynie z transportu autokarowego: 88 EUR za bilet w dwie strony, 60 EUR/dziecko 2–14 lat, 67 EUR za bilet w jedną stronę.

 • do góryDroga morska

  Z samej Polski podróż drogą morską do Chorwacji jest niemożliwa, chyba że ktoś ma własną jednostkę pływającą i bardzo dużo czasu. Do Chorwacji można jednak dopłynąć z Włoch, łącząc zwiedzanie obu państw. Wybierając tę drogę podróży, warto rozejrzeć się w internecie lub zasięgnąć informacji w biurach podróży obsługujących trasy w tym kierunku, firmy organizują promocje i przeceny biletów.
  Najpopularniejszą i największą linią obsługującą Chorwację jest Chorwacka Kompania Morska Jadrolinia. Informacje o rozkładzie rejsów i cenach biletów dostępne są pod adresem: ul. Riva 16, 51000 Rijeka, Croatia P.O. Box 123; +385 51 666111, 666100, faks: +385 51 213116; passdept_h@jadrolinija.hr, http://www.jadrolinija.hr. Poniżej podajemy orientacyjne trasy i ceny rejsów oferowanych przez Jadroliniję (statkami osobowo-samochodowymi) w sezonie letnim. Istnieje możliwość wynajęcia kajut o różnym standardzie, oczywiście są one odpowiednio droższe.
  Prom samochodowy na trasie Ancona – Zadar (pływa kilka razy w tygodniu): 60 lub 69 EUR za samochód (do 5 m długości i 1,8 m wysokości) plus maks. 9 os., 99 lub 114 EUR za samochód (powyżej 5 m długości i/lub powyżej 1,8 m wysokości) plus maks. 9 os. Niższa cena obowiązuje w okresie od 26 czerwca do 30 sierpnia od poniedziałku do czwartku, a wyższa w piątki, soboty i niedziele od 31 lipca do 16 sierpnia z Włoch i od 7 do 30 sierpnia do Włoch. Po sezonie jest taniej: 50 EUR za samochód (do 5 m długości i 1,8 m wysokości) plus maks. 9 os., 82,50 EUR za samochód (powyżej 5 m długości i/lub powyżej 1,8 m wysokości) plus maks. 9 os.
  Prom samochodowy na trasie Bari – Rijeka (pływa kilka razy w tygodniu): 99 lub 114 EUR za samochód (do 5 m długości i 1,8 m wysokości) plus maks. 9 os., 183 lub 210,50 EUR za samochód (powyżej 5 m długości i/lub powyżej 1,8 m wysokości) plus maks. 9 os. Niższa cena obowiązuje w okresie od 26 czerwca do 30 sierpnia od poniedziałku do czwartku, a wyższa w piątki, soboty i niedziele od 31 lipca do 16 sierpnia z Włoch i od 7 do 30 sierpnia do Włoch. Po sezonie jest taniej: 82,50 EUR za samochód (do 5 m długości i 1,8 m wysokości) plus maks. 9 os., 152,50 EUR za samochód (powyżej 5 m długości i/lub powyżej 1,8 m wysokości) plus maks. 9 os.
  Prom samochodowy na trasie Ancona – Split – Stari Grad oraz Bari – Dubrownik – Sobra (pływa kilka razy w tygodniu): 63,50 lub 73 EUR za samochód (do 5 m długości i 1,8 m wysokości) plus maks. 9 os., 108 lub 124 EUR za samochód (powyżej 5 m długości i/lub powyżej 1,8 m wysokości) plus maks. 9 os. Niższa cena obowiązuje w okresie od 26 czerwca do 30 sierpnia od poniedziałku do czwartku, a wyższa w piątki, soboty i niedziele od 31 lipca do 16 sierpnia z Włoch i od 7 do 30 sierpnia do Włoch. Po sezonie jest taniej: 53 EUR za samochód (do 5 m długości i 1,8 m wysokości) plus maks. 9 os., 90 EUR za samochód (powyżej 5 m długości i/lub powyżej 1,8 m wysokości) plus maks. 9 os.
  Prom samochodowy na trasie Bari – Korčula – Stari Grad – Split (pływa kilka razy w tygodniu): 92,50 lub 106,50 EUR za samochód (do 5 m długości i 1,8 m wysokości) plus maks. 9 os., 158 lub 181,50 EUR za samochód (powyżej 5 m długości i/lub powyżej 1,8 m wysokości) plus maks. 9 os. Niższa cena obowiązuje w okresie od 26 czerwca do 30 sierpnia od poniedziałku do czwartku, a wyższa w piątki, soboty i niedziele od 31 lipca do 16 sierpnia z Włoch i od 7 do 30 sierpnia do Włoch. Po sezonie jest taniej: 77 EUR za samochód (do 5 m długości i 1,8 m wysokości) plus maks. 9 os., 131,50 EUR za samochód (powyżej 5 m długości i/lub powyżej 1,8 m wysokości) plus maks. 9 os.
  Można również skorzystać z usług innych przewoźników, np. morskiej kompanii turystycznej Split Tours (Putnička brodarska kompanija), obsługującej linie Chorwacja – Włochy na trasach Ancona – Split, Ancona – Hvar (Stari Grad), Ancona – Vis. Więcej informacji: ul. Boktulijin put b.b., 21000 Split, Croatia; +385 21 352533, faks: +385 21 352482; rezerwacje w internecie: booking@splittours.hr, http://www.splittours.hr. Ceny na obsługiwanych trasach: sezon niski (od 1 stycznia do 18 czerwca i od 31 września do 23 grudnia): bilet w jedną stronę – 40 EUR/os., 53 EUR/samochód, bilet w dwie strony – 72 EUR/os., 95 EUR/samochód, sezon wysoki (od 19 czerwca do 30 sierpnia): bilet w jedną stronę – 48 EUR/os., 63 EUR/samochód, bilet w dwie strony – 86 EUR/os., 108 EUR/samochód; dodatkowo w niektóre piątki, soboty i niedziele w sezonie wysokim ceny są wyższe o 15% od podanych powyżej.
  Najszybciej z Włoch do Chorwacji można się dostać liniami SNAV (e-mail: info@snav.it, http://www.snav.it), których statki pokonują trasę z Ancony do Splitu i Zadaru oraz z Pescary na Hvar, do Splitu i na chorwackie wyspy zaledwie w 4 godziny.


  do góry

Na miejscu

 • Noclegi

  Nie tylko duże miasta, ale prawie każde miasteczko i wioska na Adriatyku w ostatnich latach przekształcają się w miejsca turystyczne. Większość domów przystosowana jest do przyjęcia gości. Chorwacja od kilku lat jest bardzo popularna i dlatego w lipcu i sierpniu mogą być trudności ze znalezieniem wolnych kwater lub odpowiadających nam warunków. Lepiej więc nie ryzykować i dokonać rezerwacji wcześniej, najlepiej jeszcze w Polsce. Wiele biur podróży w naszym kraju proponuje wypoczynek w tym rejonie Europy. Można również bezpośrednio skontaktować się z właścicielem kwatery – za pomocą internetu lub telefonu. Zawsze jednak – tak w przypadku naszych biur, jak i kwater – istnieje ryzyko, że nawet po wpłaceniu zaliczki, na miejscu okaże się, że „zapomniano” o naszej rezerwacji. Należy zawsze starać się o potwierdzenie na piśmie (faksem) lub mailem dokonanej przez nas rezerwacji. Kilka sprawdzonych miejsc noclegowych wymieniliśmy w tym przewodniku przy opisach poszczególnych miejscowości. W miesiącach poza sezonem ryzyko oszustwa jest znacznie mniejsze.
  Dla osób, które jednak zdecydują się pojechać „w ciemno” i na miejscu znaleźć kwaterę, z pewnością pomocne będą lokalne agencje turystyczne, można też szukać wolnych pokoi w domach z tabliczkami „Zimmer frei”, „Rooms”, „Sobe”. Jeżeli zaplanowaliśmy pobyt między 15 lipca a 25 sierpnia, najlepiej od razu udać się do mniejszych, mniej znanych i mniej popularnych miast i wiosek lub dzielnic położonych dalej od morza, gdzie prawdopodobieństwo znalezienia kwatery jest większe przy zaoszczędzeniu czasu i nerwów. Warto niekiedy odpoczywać w mniejszych ośrodkach, gdzie lepiej można poznać Chorwatów i ich tradycje, a niezatłoczone plaże umożliwiają przyjemną kąpiel słoneczną i morską. Ponieważ Chorwacja to małe państwo, zawsze znajdziemy się w pobliżu jakiejś atrakcji turystycznej – parku narodowego lub zabytkowego miasta.
  Warto też wiedzieć, że wynajmując kwaterę na mniej niż 4 noce, możemy zapłacić ponad 50% więcej lub spotkać się z odmową wynajmu na tak krótko. Najlepiej znaleźć więc przytulne miejsce na cały pobyt i stamtąd wyruszać na zwiedzanie. Gościnni mieszkańcy uprzyjemnią nasze wczasy ciekawymi opowieściami, rybą z grilla i domowym winem lub rakiją, o ile tylko będziemy się do nich odnosić życzliwie i pamiętać o zasadzie polako (powoli).
  W maju, czerwcu oraz we wrześniu nie powinnyśmy mieć żadnych problemów ze znalezieniem noclegu, a przez pozostałą część roku większość domów po prostu stoi zamknięta, pozostają nam więc tylko hotele. Jedno jest pewne – mimo ciepłych nocy i młodzieńczej fantazji turystów obozowanie „na dziko” jest w Chorwacji zabronione.

 • do góryHotele i motele

  W Chorwacji znajduje się wiele luksusowych hoteli wyposażonych w baseny (najczęściej z morską wodą), korty tenisowe, siłownie, sauny, ale pobyt w nich jest bardzo drogi. Hotele nieco niższej kategorii oznaczone są literami: A (lepszy standard), B (średni standard), C (niższy standard) – choć nie do końca ma to wpływ na ich ceny, gdyż niezależnie od oznaczeń w każdym hotelu właściciel sam ustala ceny i terminy. Większość hoteli posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę własną (restaurację, kantor, boiska sportowe, sale telewizyjną), a pozostałe atrakcje dostępne są w pobliskim mieście. Niektóre hotele tworzą całe miasteczka turystyczne z kawiarniami, programem animacyjnym i zajęciami sportowymi oraz wypożyczalniami różnego sprzętu – ośrodków tych można nie opuszczać przez cały pobyt. Popularne są również małe pensjonaty i rodzinne domy prywatne, które oferują zakwaterowanie z wyżywieniem. Ponadto, głównie w głębi kraju (ale nie przy autostradach) znajdują się motele, w których można przenocować podczas podróży. Jest ich jednak niewiele i nie należy zbytnio nastawiać się na korzystanie z nich podczas podróży z Polski nad Adriatyk. Ceny za dobę w pokoju dwuosobowym ze śniadaniem wynoszą od 15 do nawet 85 EUR od osoby.
  Należy pamiętać, że ceny w hotelach zależne są od wielu czynników takich jak widok z okna (widok na morze jest z reguły najdroższy), balkon, klimatyzacja i inne udogodnienia. Do podawanych cen trzeba także zaliczyć tzw. opłatę klimatyczną (boravišna pristojba), która wynosi 2,50–7 HRK, w zależności od sezonu i regionu (np. w Dubrowniku wynosi 1 EUR).

 • do góryKwatery prywatne

  Większość Chorwatów nastawiona jest na zarobek latem. Przy dużym bezrobociu to często główne źródło utrzymania. Należy jednak pamiętać, że wynajęty pokój to nie apartament, a zwykle kwatery znajdują się w starych domach przystosowanych do przyjęcia gości. Zazwyczaj nie udostępnia się gościom kuchni, często też trzeba korzystać ze wspólnej łazienki na korytarzu, chociaż niektóre tego typu miejsca noclegowe mogą mieć niezły standard – balkon lub osobne miejsce parkingowe. Jest to jeden z tańszych sposobów noclegu. Kwatery takie można wynająć już w Polsce lub na miejscu, za pośrednictwem biur turystycznych czy bezpośrednio w domach z tabliczką „Zimmer frei”, „Rooms”, „Sobe”. Cena za osobę w pokoju dwuosobowym waha się od 15 do 35 EUR (z reguły dodatkowo trzeba opłacić taksę klimatyczną).

 • do góryApartamenty

  Apartamenty to najpopularniejsza forma noclegu w Chorwacji. Zazwyczaj znajdują się w nowych domach, zawsze mają własną kuchnię (w pełni wyposażoną), łazienkę, osobne wejście, czasami balkon. Można je nazwać samodzielnymi mieszkaniami. Liczba pokoi, które można i należy wynająć, zależy od liczby osób do zakwaterowania. Właściciele bardzo dbają, aby nie przekroczyć limitu osób przewidzianego dla danego apartamentu (oczywiście idą na pewne ustępstwa, jeżeli chodzi o dzieci). Niektóre mieszkania wyposażone są w telewizory i telefony, czasami również minibary i klimatyzację (zazwyczaj dodatkowo płatną). Wielu turystów wynajmuje apartamenty (apartmane) jeszcze przed wyjazdem z Polski lub za pośrednictwem lokalnych agencji turystycznych. Cena za apartament dwuosobowy (pokój, kuchnia, łazienka) w środku sezonu (7 lipca – 25 sierpnia) waha się w granicach od 30 do 100 EUR, za apartament czteroosobowy: 50–120 EUR, a apartament sześcioosobowy 60–150 EUR. Obowiązuje reguła, że im dalej od morza i im mniejsza miejscowość, tym taniej.

 • do góryKempingi i schroniska turystyczne

  Kempingi nadal są najtańszą formą noclegu, choć po doliczeniu wszystkich opłat obowiązkowych (taksa klimatyczna, opłata za samochód, podłączenie do prądu itp.) może okazać się, że niewiele droższe jest wynajęcie prywatnej kwatery czy apartamentu. Wielu Polaków, może trochę z przyzwyczajenia, spędza jednak urlopy na kempingu, poza tym z pewnością łatwiej tutaj latem znaleźć miejsce niż wolny pokój. Standard kempingów w Chorwacji jest dość przyzwoity – oferują łazienki z ciepłą wodą, kuchnie turystyczne, przyłącza do prądu, a nawet baseny. Istnieje też klika małych, rodzinnych kempingów o niższym standardzie i tańszych. Ceny wahają się od 2,50 do 9 EUR za osobę, za auto: 1,50–7 EUR, za przyczepę kempingową: 2,50–9 EUR, za parcelę: 4–18 EUR (czasami w cenę wliczony jest już namiot lub pojazd), namiot: 2,50–8 EUR, podłączenie do prądu: 2–4 EUR, pies: 1,50–5 EUR.
  W Chorwacji niewiele jest schronisk turystycznych i nie są one popularne. Najwięcej można ich znaleźć w okolicy Zagrzebia (w sezonie pełnią tę funkcję niektóre akademiki).

 • do góryWyżywienie

  Ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na posiłek nie powinno być kłopotu – nawet w małej miejscowości z pewnością zjemy wyśmienity obiad w restauracji z widokiem na morze. Wysokość napiwków jest dowolna (nie są one doliczane do rachunku). Bardzo rzadko za to można w Chorwacji spotkać typowe dla Polski budki zwane u nas minibarami. Może być więc pewien kłopot ze zjedzeniem przekąski w stylu hamburgera. Ciężko także znaleźć jakieś tzw. tanie obiady. Przekąski bywają oferowane także w barach kawowych, ale ich ceny są dość wygórowane.
  Oto przykładowe ceny na wybrzeżu: chleb ok. 5–7 HRK, mleko ok. 6 HRK, jajko 1–1,5 HRK, masło (250 g) 10 HRK, mały jogurt 3-4 HRK, coca-cola 10-14 HRK, piwo 5–12 HRK, wino (1 litr) 10–30 HRK, czekolada 6-10 HRK, zupa 12 HRK. Koszt obiadu dla dwóch osób w przeciętnej restauracji to ok. 100–240 HRK, danie rybne, mięsne lub z owoców morza kosztuje 50–90 HRK, pizza 30–40 HRK, hamburger ok. 12–20 HRK, frytki ok. 12 HRK, sałatka 10–35 HRK.
  W miejscowościach turystycznych można pójść do cukierni (slastičarna, slastičarnica). Ich wystrój zazwyczaj jest raczej skromny, ale zawsze stoją tam gabloty z kolorowymi gałkami lodów i ciastkami (zazwyczaj bardzo słodkimi). Gałka lodów kosztuje 5–7 HRK, puchar lodowy ok. 20–35 HRK. Rachunek często liczony jest „na oko”, dlatego lepiej nie używać tam obcych języków (np. Niemcy zawsze płacą więcej). Właściciele tych lokali zazwyczaj lubią Polaków i często znają parę słów po polsku.

  do góry